Hlavní navigace

62 % Čechů nikdy nezaplatilo za videoobsah na internetu, pravidelně tak činí jen 6 %

18. 6. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shaik Moinuddin, podle licence: Public domain
Jen každý sedmý Čech, který sleduje pořady na internetu, kvůli tomu navštěvuje oficiální internetové archivy a videoslužby jednotlivých televizních stanic, zjistila agentura Millward Brown.

Ochota Čechů platit za videoobsah na internetu je stále mizivá. Jak v průzkumu pro Asociaci producentů v audiovizi (APA) zjistila agentura Millward Brown, pravidelně tak činí pouze šest procent uživatelů českého internetu, další tři procenta tvrdí, že za videa na internetu platí často. Naopak 62 procent respondentů uvedlo, že za ně nezaplatilo nikdy v životě a 30 procent platí jen občas. Pokud už Češi za videoobsah na internetu platí, v drtivé většině tak činí jednorázovou platbou prostřednictvím SMS. Tuto variantu preferuje 57 procent Čechů, zatímco 22 procent využívá online platby platební kartou a 20 procent bankovním převodem. 12 procent Čechů zcela nedůvěřuje platbám přes internet.

K TÉMATU: Sledování internetového videa na chytrých televizích je stále minoritní záležitostí

Předpokládáme, že ochota Čechů platit za sledování filmů a seriálů prostřednictvím internetu poroste se zvyšující se dostupností a nabídkou těchto služeb v České republice. Podle našeho průzkumu v loňském roce zaplatil za streaming či stahování každý čtvrtý divák, frekvence sledování filmů přes internet je již teď vyšší než návštěvnost v kinech, říká výkonná ředitelka APA Kateřina Weissová. Zájem o sledování audiovizuálního obsahu na internetu v Česku stále stoupá, momentálně jej podle průzkumu společnosti Millward Brown využívá 46 procent populace. Mezi nejčastěji vyhledávaný obsah patří seriály. Víc než třetina respondentů (35 procent) sleduje pravidelně dva různé seriály, 47 procent zhlédne od každého z nich dvě až tři epizody týdně.

ČTĚTE TAKÉ: Češi nejsou ochotni na internetu za video platit, mezi populárními servery je i Ulož.to

Ani filmy ale nestojí v zájmu Čechů stranou. Téměř polovina dotázaných českých diváků si týdně udělá čas na dva nebo tři filmy, 20 procent stihne pouze jeden a 22 procent Čechů za týden zvládne zhlédnout čtyři až pět snímků. Žánr je pro českého diváka spolu s hereckým obsazením nejdůležitějším kritériem pro výběr filmu. Vedou komedie (26 procent), po nichž následují romantické a akční snímky (shodně 14 procent) a kriminální a historické filmy (obojí po 9 procentech), vyplývá ze studie Millward Brown. Pouhých 15 procent z těch, kteří sledují filmy a seriály na internetu, k tomu využívá internetové stránky konkrétních televizních stanic a 13 procent hledá obsah v placených videotékách.

Cloud23

Obdobná studie společnosti E-Poll Market Research ve Spojených státech, vypracovaná pro televizní veletrh NATPE, zjistila, že Američané využívají výrazně víc předplacené audiovizuální služby. V obou zemích se projevují generační rozdíly, ač většina mladých diváků upřednostňuje jiné multimediální platformy před televizí, např. YouTube, Netflix a stránky nabízející obsah zdarma, konstatuje mediální zástupce NATPE. Přestože mnoho amerických diváků streamovaných pořadů uvedlo, že celkově sledují více televizních programů, ukazuje společná studie pokles v čase věnovaném sledování živých televizních programů během jejich vysílání.

Průzkum také zjistil, že diváci streamující televizní pořady vnímají kvalitu a variabilitu dostupného televizního obsahu lépe a že jsou ochotni vyzkoušet širší nabídku programů. Naše studie potvrzuje, že stále oblíbenější a využívanější možnosti streamování televizního obsahu dramaticky mění paradigma televizního vysílání. Čím více rozumíme chování a sledovacím návykům diváků, tím lépe jsou producenti obsahu a stanice schopny maximalizovat příležitosti k zasažení a budování obecenstva, říká Rod Perth, prezident a generální ředitel NATPE. Při výběru sledovaného videoobsahu dávají Češi i Američané shodně především na doporučení od přátel.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).