Hlavní navigace

9 z 10 čtenářů DigiZone.cz: Technický plán přechodu by měl být rychlejší

25. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
25. 12. 2007

Technický plán přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP) by měl být ještě rychlejší, než jak ho Český telekomunikační úřad (ČTÚ) navrhuje. Podle ankety článku Mapy zavádění zemského digitálního vysílání v ČR podle TPP si to myslí 90 procent z více než tří set hlasujících čtenářů serveru DigiZone.cz. Pouze jeden respondent z každé stovky uvedl, že TPP postupuje moc rychle. To si naopak podle svých dřívějších vyjádření myslí televize Nova a společnost Radiokomunikace.

TPP je zatím v připomínkovém řízení a termíny v něm obsažené se tak mohou ještě změnit. Navíc dokument obsahuje nejzazší datumy pro zavádění zemské digitální televize v té které oblasti České republiky a operátorům sítí po dohodě s televizními stanicemi nebrání v tom začít vysílat dříve.

KL22 hlasovani

V současné podobě počítá TPP s úplným vypnutím zemského analogového televizního vysílání v Česku k 10. říjnu 2010. Kritiku od čtenářů serveru DigiZone.cz si ČTÚ ale vysloužil za termíny zavádění zemské digitální televize. Pro komerční multiplexy 2, 3 a 4 jsou totiž stanovené – s výjimkou Plzeňska – až na roky 2009 a 2010. Veřejnoprávní multiplex 1, který bude stavěný v režii České televize, má startovací datumy dřívější.

TPP bude vydávat jako své nařízení vláda. Nejprve ho ale dostane na stůl od ČTÚ její legislativní rada, což podle předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka nebude dřív než v únoru 2008. Ke znění TPP a dodržování jeho termínu se pak mohou přihlásit komerční televize Nova, Prima a regionální televizní studia. Celoplošné stanice dostanou v případě přijetí TPP každá po jedné licenci pro zemské digitální televizní vysílání navíc a stávající se jim prodlouží o dalších osm let. Bonus v podobě jedné celoplošné licence je připravený i pro každého z obou vlastníků regionálních televizních sítí.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.