Hlavní navigace

Absence Premier League je zejména těžkou ránou pro UPC

17. 8. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vysvětlit nahněvaným klientům, že absence vysílacích práv na dané stanici není chybou operátora, bude nadlidský úkol a může vést bez pochyby k dalšímu úbytku zákaznické základny.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Ještě v polovině pracovního týdne jsem byl přesvědčen o tom, že moje nedělní glosa se bude stoprocentně věnovat stanici Slovak Sport, tedy za té podmínky, nenajde-li se nějaké téma, které by to dosavadní přebilo. To jsem pochopitelně ještě vůbec netušil, co za událost se stane, která tak trochu plány zkříží. Naštěstí nebo spíše naneštěstí se celá situace stále točí okolo jmenovaného Slovak Sportu. Proč jsem chtěl původně o téhle stanici psát? Bylo to proto, že se relativně dost macešsky stavěla k přenosům, které se do jejího vysílání dostávaly. Příklad? Otevřeli jste její web a v programu sice zjistili, že se bude vysílat například WTA Western and Southern Open Cincinnati, ale už jste nevěděli bližší informace a hlavně, kdo s kým bude hrát.

Jestli jste chtěli tedy například zjistit něco více, museli jste navštívit přímo web WTA a tam v sekci WTA TV si porovnat programové schéma, a tak se vlastně dozvědět, co za přenos se bude vysílat. O další kritice, jako je například logo stanice v samotném vysílání, které působí jak někdy z osmdesátých nebo začátku devadesátých let, se raději rozepisovat nebudu. Radikální obrat v mém uvažování o nedělní glose nastal ve chvíli, kdy se objevily spekulace o možném převzetí anglické fotbalové Premier League stanicemi Digi Sport. Nejprve to vypadalo jak plané výkřiky, které se čas od času objevují a i já osobně jsem diskutující, jež tuto informaci šířili, do kategorie „plašanů“ zařadil. Ostatně, důvěřovali byste neověřeným informacím, které se objeví na fórech, byť ve větším množství?

Ve čtvrtek zatím neoficiálně a v pátek již oficiálně bylo jasno, že vysílací práva pro Premier League skutečně přechází ze Slovak Sportu na Digi Sport. Výroku generálního ředitele první stanice Róberta Greguše o tom, že nejprestižnější světová fotbalová liga nesplnila očekávání vedení a tudíž se ho vzdalo, působí opravdu „trošku“ jako postavené na hlavu. Spíše se utvrdili ve svém názoru ti, kdož jsou přesvědčeni, že za Slovak Sportem v reálu stojí společnost Slovak Telekom. Ostatně i náš zdroj v souvislosti s touto situaci v pátek dopoledne serveru DigiZone.cz řekl: „Pro nás se nic nemění, vysílací práva zůstávají u stejné společnosti, jen přejdou z jednoho na jiný kanál.“

Situace se nakonec vyvinula tak, že některým operátorům udělala radost, většině ale naopak vyrazila dech. Můžeme se jen domnívat, čím Kellnerova O2 přesvědčila Slovak Telekom, aby se s ní domluvila na exkluzivní spolupráci v České republice. Ano, je pravda, že na satelitu Premier League zůstává u Digi TV, v rámci kabelu a IPTV ji však bude vysílat pouze O2 Czech Republic. Pomyslné oči pro pláč tak mají v současné době především společnosti pod hlavičkou UPC, tedy UPC Česká republika (kabelová televize) a UPC DTH (freeSAT). Obě totiž vstup Slovak Sportu do svých nabídek spojily především právě s anglickou Premier League. Kabelová televize na ni dokonce láká ve svém aktuálním bulletinu.

Cloud23

Pro firmu UPC Česká republika je zpráva o ztrátě anglické Premier League ještě horší. Kabelový operátor se dlouhodobě potýká s úbytkem zákaznické základny tohoto produktu a tato skutečnost mu jistě neulehčí. Naopak se dá očekávat, že počet zákazníků ještě více poklesne, byť jsou stanice Slovak Sport dostupné až v nabídce Komfort. Operátor navíc zařadil tyto kanály v SD i HD rozlišení do nabídky přesně v den, kdy z ní zmizela Nova Sport (opět v SD i HD), která byla roky vnímána jako pomyslná královna sportovních stanic. To, co se s ní stalo v poslední době po pomyslném utahování opasků, které vyvrcholilo odchodem šéfa stanice Marka Kindernaye po dvanácti letech, už je věc druhá.

Pomyslnými vítězi v boji o Premier League jsou nejen služby Digi TV a O2TV, v jejichž nabídkách bude Digi Sport dostupný, ale také konkurenční Skylink. Zkušený manažer v podobě Jaromíra Glisníka, člena představenstva provozovatele M7 Group, se totiž nenechal jako ostatní telekomunikační firmy zlákat a Slovak Sport 2, jehož hlavním tahákem právě nejvyšší anglická fotbalová soutěž byla, do nabídky vůbec nezařadil. Klienti si tak de facto nemají na co stěžovat a jeden přenos vysílaný na Slovak Sportu 1, který v nabídce byl, mohli brát jen jako příjemný avšak nikoliv nutný bonus. Měl snad Jaromír Glisník zákulisní informace, které mu říkaly, dej si pozor, a někde vzadu blikal pomyslný červený majáček? Tohle tajemství si určitě nechá zkušený manažer pro sebe. Situace, která každopádně nastala, je velice kuriózní a většině operátorů ji rozhodně není co závidět.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).