Hlavní navigace

Adoptovat děti Microsoftu a Nokie a pořídit si Lumii? Já říkám ano...

16. 5. 2012
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: 21971
Budu odvážný a řeknu, že „restart“ se Nokia povedl. Nové mobily jsou skvělý kousek „železa“, což ostatně Nokia uměla vždy. Windows Phone 7 je navíc dobrá volba. Problém? Problém je v tom, že nejsou nějak moc chtěné. A k tomu opět odvážně řeknu. Škoda. A chyba.

Nokia má problém, což ale asi všichni víte

Finské Nokii někdy před dvěma lety poněkud ujel vlak. Systém velkého korporátního plánování a skvělého pocitu jedničky na mobilním trhu se ukázal jako ne zcela vyhovující. Do mobilního světa vtrhlo Apple, kterému na počátku řada odborníků prorokovala fatální selhání a brzký konec aktivit. Nestalo se tomu tak. Přidal se Google s Androidem, ve který snad věřilo ještě méně odborníků a lidí. Jenže realita bývá často jiná než zbožná přání a mobilní svět tyto dvě platformy postavily na hlavu.

Výsledek byl ten, že svět chytrých telefonů se změnil a Nokia se stala pátým kolem u vozu. Popsalo se o tom mnoho článku, takže tímto směrem se vydávat už nebudeme. Pouze dodejme, že to měla změnit svatba s Microsoftem. Stephen Elop, nový CEO, byl označen za záškodníka, Nokia měla být koupena a zlikvidována. A nové telefony s Windows Phone 7 měly být propadákem, nefungovat, být nepoužitelné. A kdo ví co špatného ještě.

Jenže realita je zase trochu jiná. Část té reality bohužel je, že pád Nokia pokračuje, několik let ignorování vývoje trhu zcela jiným směrem se nedaří napravit v průběhu jednoho roku. Ti co mají telefony kupovat, je nechtějí, ti, co mají telefony prodávat, je také nechtějí. Dřívější oblíbenec operátorů má dnes problematickou pozici. Je jednodušší prodávat to, co všichni chtějí (Apple), nebo to, co je výhodnější a snáze prodatelné (Android). Vyrostli samozřejmě i noví výrobci přístrojů, takže na poli smartphone má dnes trh zcela rozděleno Appple a (překvapivě) Samsung.

Jaké jsou vlastně nové telefony od Nokia?

Možná to bude odvážné a provokativní, ale jsou výborné. A pokud by se někdo ptal mě osobně zda „koupit či nekoupit“? Osobně odpovím, že koupit. Pokud nejste pevně zabydlení ve světě Apple, máte dvě další výborné možnosti. Jít do Androidu a poněkud jiného a proměnlivého světa. Světa s jedním zásadním nedostatkem, tedy faktem, že každý výrobce železa sahá do Androidu takovým způsobem, že je to většinou spíš problematické než prospěšné. Nebo můžete jít do Windows Phone 7 a zvolit některý z telefonů od Nokia.

Každá z mobilních platforem má a bude mít své problémy. A nebude nikdy existovat nic, co by problémy či omezení nemělo. Stejně tak jako nebude existovat mobilní telefon, který by nevyžadoval přizpůsobení uživatele telefonu. Stylu práce s ním, možnostem, optimálnímu využití.

Po zhruba dvou měsících zkušenosti s Lumia 710 bych tenhle přístroj popsal zjednodušeně jako mimořádně povedené hardware, sympaticky padnoucí do ruky, nabízející dobrou výdrž baterie a velmi dobrého společníka na cesty. A protože zbytek jeho vlastností definuje použitý systém, tak k Windows Phone 7 mohu také napsat, že Microsoftu se povedla revoluce a po nepoužitelných a (místy) šílených Windows Mobile je na světě moderní, snadno a příjemně ovladatelný mobilní operační systém.

Pár slov k Windows Phone 7, dělá telefon telefonem

Připomeňme, že Windows Phone 7 (WP7) se stal následovníkem Windows Mobile a na světě je zhruba dva roky. Naštěstí Microsoft překročil vlastní stín, takže míří na spotřebitele (nikoliv firemní svět). A podstatné také je, že skončila éra nutnosti používat stylus. Ona revoluce, se kterou přišlo Apple, zasáhla i zde, takže k ovládání opravdu stačí prsty.

Nejzásadnější změnou u WP7 (a také rozdílem oproti všem ostatním platformám) je rozhraní s názvem Metro. Opět odvážně prohlásím, že je velmi dobré, dobře se používá. A co navíc, považuji za hodně podstatné, že je jiné než „všichni ostatní“. Svět potřebuje možnost volby.

Podstatnou výhodou WP7 samozřejmě je i to, že Microsoft dělá, co může, aby vše bylo integrováno se všemi službami, které může uživatelům s mobily nabídnout. A (svým způsobem kupodivu) nedělá nic proti tom, aby WP7 bylo možné používat s cizími službami. Nastavit Lumia 710 na můj svět (točící se okolo Google služeb) bylo stejně snadné, jako to bylo u tabletu u Apple.

Metro rozhraní na Lumia 710 je překvapivě dobře použitelné. Reakce telefonu na dotyky je rychlá, zobrazování nezadrhává, telefon nezamrzává (Windows Mobile bylo v tomto ohledu horor), vše funguje dny i týdny. Z pohledu běžného uživatele je rozhraní sympatické i řadou animací, přechodů a dalších prvků. Dobře využívá možností rolovat nahoru/dolů a vlevo a vpravo. Pravdou je, že pokud jste „geek“ mající v oblibě Android, narazíte na minimální možnosti přizpůsobení, chybějící funkčnost i vlastnosti. Ale tady je podstatné něco jiného.

Nokia a Windows Phone 7 nejsou telefony pro „geeky“. Jsou to telefony pro obyčejné lidi. Takové lidi, co možná ještě stále používají nějaký ten „feature-phone“. A jsou zvyklí používat takové historické hrůzy jako uživatelsky zcela nepřívětivý původní Symbian. Nebo cokoliv jiného od dalších výrobců.

Co dalšího mě překvapilo? Hodně překvapilo? Zune, tedy software, které si nainstalujete do počítače a slouží k synchronizaci. Na zvyky Microsoftu je nebývale „sexy“, snadno použitelné a dokonce umí synchronizaci přes WiFi. Osobně mi sice daleko více vyhovuje Android, kde žádný software není potřeba, ale ve srovnání s iTunes je Zune skvělé.

Metro rozhraní

Microsoft pro WP7 přišel se zcela novým uživatelským rozhraním. Domovská stránka („Start screen“) obsahuje dlaždice („Live tiles“) zprostředkovávající propojení na aplikace, možnosti telefonu, funkčnost, konkrétní položky. Dlaždice je možné přeskupovat, přidávat a odstraňovat. Navíc mohou mít proměnlivý „vzhled“, takže je například možné ukazovat, kolik je nových e-mailů. A ono to funguje, používá se to snadno. A je to příjemná alternativa tomu, co znáte z Androidu i iPhone.

V případě Metro rozhraní samozřejmě platí to co všude. Musíte se ho naučit používat. Troufnu si tvrdit, že to je podstatně snazší, než jak je tomu u Androidu (zejména starších verzí, protože v novějších došlo k velkému zlepšení ve vztahu k uživateli). A možná stejně snadné jako na iPhone či iPadu.

Zbytek funkčnosti telefonu je dostupný hlavně přes „menu“ (odsunete domovskou stránku do strany) a vyhledávací funkci. Opět způsobem, který je dobře použitelný a plně postačuje. Budete-li chtít proti tomuto způsobu ovládání telefonu cokoliv namítat, tak námitek najdete pravděpodobně mnoho. Ale budou možná dost podobné tomu, co se namítá na iPhone (například nemožnost větších widgetů). Nezapomínejme ale, že toto jsou telefony pro obyčejné lidi. A tam, troufnu si tvrdit, jde o rozhraní skvělé.

A to i přes velmi malé možnosti přizpůsobení. Zapomeňte například na tapetu na pozadí (jde pouze na zamykací obrazovce), stejně tak jako na bohatší barevné kombinace. Jediný ústupek Microsoftu Nokii byl ten, že je k dispozici „Nokia blue“.

Co se možná občas nebude úplně líbit

Konec čisté chvále, je čas na pár věcí, které by si zasloužily zlepšit. Zejména je to klávesnice, ale i tady budu mít pro WP7/Nokia omluvu. Displej na Lumia 710 je podstatně menší než displej u mého Androidu, takže se na něm o poznání hůře píše na klávesnici na displeji. Ani na mém Google Nexus to ale není žádná sláva a Lumia 710 má klávesnici menší, ale subjektivně také lépe reagující.

Prohlížeč (Internet Explorer 9) je prostě jenom prohlížeč, v tomto případě je zjevné, že prostě na přístup k Internetu stačí, nic pokročilejšího nenajdete. Na druhou stranu, mobilní IE9 umí HTML5. A samozřejmě neumí Flash.

Vyhledávání je přednastaveno na Bing a v klasickém provedení WP7/Nokia je neměnitelné. Pro Česko dorazila možnost změny nastavení na Seznam. V obou případech je otázkou, zda by přeci jen nebylo lepší mít možnost vlastního nastavení. A nastavit si přeci jenom Google.

Novější verze WP7 se velmi pravděpodobně na starší modely telefonů nedostanou. Což je svým způsobem nešťastné a nepraktické, na druhou stranu je to něco, s čím musí počítat i vlastníci telefonů s Androidem o řady výrobců. Podstatné bude, jak často se nový Windows Phone bude objevovat a nakolik bude tato „vlastnost“ mít negativní dopad na uživatele starších verzí.

Windows Market Place neobsahuje stovky tisíc aplikací, jako je tomu u Apple či Google. Jakkoliv tedy nemáte na výběr tak velké množství aplikací, to podstatné v Market Place najdete, byť občas budete mít trochu problém hledat. Chybí totiž například webová podoba, tedy něco, co u konkurence už dlouho najdete. Překvapením také bude, že tam najdete množství placených aplikací, tedy přesněji řešeno takových placených aplikací, kde je hodně otázkou, zda má smysl za ně platit. Výběr zdarma dostupných mě ale příjemně překvapil. Na druhou stranu ale také v Market Place najdete množství odpadu a aplikací, které se doslova vydávají za něco, co nejsou. Ale to je čistě problém Microsoftu.

DODATEK: Webová podoba nechybí, ale podařilo se mi jí neobjevit. K nalezení je na www.window­sphone.com/cs-CZ/marketplace

Fotit a natáčet videa můžete, co hrdlo ráčí, ale u posledně jmenovaného narazíte na typicky „microsoftí“ problém. Dostat je na YouTube nebo kamkoliv jinak se ukázalo jako velmi obtížné. Natočit video na Androidu a dostat ho na YouTube byla jen otázka nahrání přímo z telefonu. Trvalo to několik minut. Když jsem se o totéž pokoušel z WP7, většinou se mi to nepodařilo ani po hodině a několika pokusech.

Screenshot nepořídíte, což už tak nějak patří k folklóru od dob uvedení Androidu na trh. Jedině pokud přistoupíte k rootnutí telefonu. Nebo použijete foťák, kterým vyfotíte telefon. Pro obyčejného uživatele pravděpodobně nejde o kritickou vlastnost, pro „geeka“ nepochybně ano.

Připojení přes USB nenabízí možnost připojit jako „velkokapacitní zařízení“. Což je, dle mého, poněkud zbytečné omezení. Něco podobného se hodí pro každého. A řešit veškeré nahrávání přes Zune je zbytečně složité.

Paměť má sice WP7/Lumia 710 ve velikosti 8 GB (žádný paměťová karta), ale ve skutečnosti je použitelných jenom 5,3 GB. A z této „volné“ paměti ubírají prostor aplikace, bude ve výsledku paměti ještě méně. Moc si prostě vyskakovat nebudete. Možnost až 25 GB ve SkyDrive tenhle problém moc neřeší.

Nokia Lumia 710

Jaký je model Lumia 710? Dobře vypadající, příjemně padnoucí do ruky. Z dalších poměrně podstatných pozitivních věcí zmíním vyměnitelnou baterii, kde ale na druhou stranu občas potkáte rezervy ve výdrži. V pohotovostní podobě vydrží telefon několik dní, intenzivní použití životnost zkracuje klasicky na „několik hodin“. Při běžném používání vydrží tak den, den a půl.. Na druhou stranu, jde o „levnější“ model. A pokud ho budete držet v ruce, budete mít pocit „levnosti“ také. Je totiž fantasticky lehká (125.5g, 119×62.4×12.48mm).

Osobně mi moc nepadla „do ruky“ (tedy spíše prstů) tři tlačítka ve spodní části, stejně tak jako dvojice pro ovládání hlasitosti. Ne zcela dobře se tisknou, takže se musíte naučit správnou pozici a správný tlak. Možná si ale za tuhle věc mohu trochu sám, jsem příliš zvyklý na absenci skutečných tlačítek u Google Nexus. Realita je ale taková, že „prostřední“ tlačítko spodní trojice se netiskne opravdu nejlépe. Důvod je prostý, nejde o tři oddělená tlačítka ale jednu plochu.

Displej (3.7" WVGA, kapacitní, 480×800, ClearBlack TFT) je pro někoho zvyklého na AMOLED samozřejmě „krokem zpět“, ale Gorilla Glass nechybí a na problémy nenarazíte. Čitelné, ostré, dobře použitelné. Grafiku pohání čip Adreno 205.

Procesor (1.4Ghz, jedno jádrový Qualcomm MSM8255T Scorpion/Snap­dragon) plně stačí. Nejenom pro to aby telefon byl svižný pro používání, ale aby na něm bylo možné hrát hry. Těch ostatně v Market Place najdete dostatek. Nechybí ani integrace s XBOX herní platformou Microsoftu.  Jedno jádro znamená samozřejmě i nižší spotřebu, což rozhodně není špatné.

Foťák fotí (5MP, 2592×1944, přisvětlovací dioda, Carl Zeiss optika) a točí videa (720p, 30fps), což je přesně to, co od telefonu očekáváte. Kvalitu focení jako u iPhone nečekejte. A až jednou bude Instagram i pro WP7, tak nejspíš originální uživatelé s iPhone spáchají demonstrativní harakiri.

V telefonu najdete 8GB paměti (úložné paměti) a 512MB RAM (hlavně pro běh aplikací). Stačí to, tedy pokud nechcete nosit desítky gigabajtů hudby. A jenom čas ukáže, jestli se začne projevovat to, co kazí dojmy z Androidu, rostoucí nároky aplikací vedou k brzkému zaplnění telefonu a nemožnosti nahrávat si nové.  Lumia 710 nemá možnost paměťové karty, takže si s 8 GB paměti budete muset vystačit. Respektive, budete si muset vystačit se zhruba 5.3 GB paměti, protože to je zbytek volný pro uživatele.

Lumia 710 používá microSIM, takže se připravte na případnou nutnost si ji buď pořídit, nebo přistoupit k ořezu klasické. A případnému pořízení rámečku pro použití i v něčem, co stále používá SIM klasické.

Telefon telefonuje a to je samozřejmě podstatné. Volání i odpovídání na volání je snadné, telefon neměl problémy s výpadky, má všechny obvyklé funkce, které od telefonu očekáváte. Telefonní seznam klasicky integruje sociální sítě a další účty (Facebook, Twitter, Gmail, Exchange, Windows Live, atd). SMS podporují vlákna. A integrace sociálních sítí jde až tak daleko (možná až příliš), že se ke kontaktům integrují i příslušné komunikace z propojených sociálních sítí.

Líbit se vám bude HSDPA/HSUPA (14,4/5,76 Mbps), tedy pokud budete mít to štěstí a budete tam, kdo to zrovna ten váš operátor podporuje. WiFi podporuje klasicky 802.11 b/g/n a žádné velké nedostatky zde nenajdete, až na občasné nepřipojení automaticky.

Budete-li chtít telefon použít  jako rádio, stačí klasicky připojit sluchátka a FM rádio s podporou RDS začne fungovat. Pro hudbu nečekejte nic světoborného, do mobilu přes Zune a v mobilu žádné pokročilejší funkce. Přehrávání videa je také klasika, 3GP, AVI, MP3, WMV.

Co se možná bude líbit?

Navigace je samozřejmě něco, do čeho Nokia v minulosti investovala poměrně hodně. Peněz i času. Takže v Lumia 710 najdete kvalitní použitelnou navigaci. Tedy hlavně za předpokladu, že si vystačíte s malým displejem. Nokia Drive (Nokia Auto) má dobré mapové podklady od Navtequ a občas podporuje i některé pokročilejší funkce v Česku (v Praze například veřejnou dopravu). Pokud jste ale zvyklí na Nokia Drive ze Symbianu, její WP7 podoba je poněkud méně vybavená. A tip – než začnete používat, stáhněte si mapové podklady, mají přes 150 MB.

Integrace sociálních sítí je velmi dobrá. Na samém počátku mě trochu zmátl systém „social hub“, nějak tak naivně jsem očekával, že tam, kde si čtu něčí statusy (například z Twitteru), tam na ně také bude možné odpovídat. Skutečnost je ta, že je potřeba odpovídat jinde. A také nejlépe rovnou číst jinde. Možná ale časem někomu tahle nelogičnost dojde. Facebook, Twitter, Foursquare a Skype asi dokáží uspokojit většinu lidí.

SkyDrive a Office samozřejmě ukazují, že sňatek s Microsoftem má své výhody. Byť využívat malý displej pro dokumenty z Excelu či Wordu nebude asi zrovna něco, co budete chtít dělat pravidelně.

Market Place obsahuje dostatek aplikací, abyste nejenom měli co zkoušet, ale také nabídnout dětem na hraní. Po zkušenostech s instalacemi aplikací na Symbianech budete příjemně překvapení. Instalace i odinstalace je snadná. Tak snadná, jak má být.

Gmail, Hotmail, Seznam jsou podporované přímo a „připojitelné“ snadno. Cokoliv dalšího přes IMAP/POP3, snadno nastavitelné a snadno použitelné. Samotná mailová aplikace je dobře použitelná, někdo si dal zjevně práci s vytvořením něčeho, co se snadno a dobře používá i na „malém“ displeji.

ebf - tip do článku - debata

Cena se může líbit taky. Lumia 710 lze koupit pod osm tisíc korun. A za tuhle cenu je to skvělá volba.

Závěr

Pokud by někdo chtěl vědět, zda si Nokia Lumia 710 pořídit, tak na to odpovídám ano, stojí to za vážné zvážení. Za dobrou cenu je zde velmi dobrý telefon a Windows Phone 7 je rozhodně něčím, co se dobře používá. A s tím, jak bude postupně dospívat, má velkou šanci na to, aby byl jenom lepší a lepší. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).