Hlavní navigace

Protipirátské organizaci AFACT se nechce zaplatit za prohranou soudní při

23. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před časem jsme vás informovali o zlomovém rozhodnutí australského soudu ve sporu mezi poskytovatelem připojení iiNet a protipirátskou organizací AFACT (Australian Federation Against Copyright Theft), jejímiž členy jsou přední filmové společnosti včetně 20th Century Fox, Sony Pictures, Paramount Pictures, Universal Pictures nebo Warner Bros. Soud rozhodl, že iiNet nenese žádnou právní odpovědnost za aktivity svých zákazníků na Internetu. Náklady soudního řízení má zaplatit organizace AFACT,…

Před časem jsme vás informovali o zlomovém rozhodnutí australského soudu ve sporu mezi poskytovatelem připojení iiNet a protipirátskou organizací AFACT (Australian Federation Against Copyright Theft), jejímiž členy jsou přední filmové společnosti včetně 20th Century Fox, Sony Pictures, Paramount Pictures, Universal Pictures nebo Warner Bros. Soud rozhodl, že iiNet nenese žádnou právní odpovědnost za aktivity svých zákazníků na Internetu. Náklady soudního řízení má zaplatit organizace AFACT, která iiNet neúspěšně žalovala, protože se domnívala, že jí iiNet poškodil, když nezasáhl proti svým zákazníkům, kteří údajně měli na Internetu nelegálně sdílet filmy. Spor má nyní lehce kuriózní dohru, protože organizaci AFACT se nechce platit plnou výši nákladů soudního řízení.

Jde o 5,7 milionu australských dolarů, což je v přepočtu neuvěřitelných 91 milionů korun. AFACT jde nyní k soudu znovu a chce se domoci alespoň snížení této částky. Uznává sice prohru, ale jenom částečně a tak chce také jen částečně platit náklady. Staví na tom, že iiNet později ve sporu přiznal, že někteří jeho klienti mohli porušovat autorský zákon, přestože prý původně tvrdil opak. Uvidíme, co na to australský soud. Michael Malone ze společnosti iiNet se nechal slyšet, že jeho firma nechtěla být žalována a pokud prý organizace AFACT rozpoutala soudní při a tu prohrála, má náklady zaplatit v plné výši. (TorrentFreak)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.