Hlavní navigace

Air Bank varuje před podvodným mailem s žádostí o aktualizaci údajů

Autor: Air Bank
David Slížek

Je to klasická ukázka phishingu – e-mail se tváří jako zpráva z banky a vyzývá k vyplnění osobních údajů.

Podvodníci to zkoušejí pořád a uživatelé musí být stále ve střehu. Air Bank upozorňuje na aktuální vlnu phishingu, který chodí do mailových schránek uživatelů.

Falešná zpráva se tváří jako e-mail, ve kterém banka klienta vyzývá k aktualizaci údajů. Pokud tak neučiní, hrozí mu vypršením přístupu do internetového bankovnictví.

Podvodný e-mail obsahuje odkaz na údajný formulář, do kterého má uživatel údaje zadat. Ve skutečnosti ale vede na podvrženou stránku. Pokud na ní údaje zadáte, pošlete je rovnou útočníkům, kteří tak mohou získat přístup k vašemu internetovému bankovnictví. 

Marcom

Kromě uživatelského jména a hesla se totiž podvržený formulář ptá i na číslo mobilního telefonu, datum narození či na odpovědi na tzv. bezpečnostní otázky, které slouží k zaslání nového hesla. 

Podvržená stránka vypadá na první pohled důvěryhodně – varovat by ale měla její neodpovídající adresa a samozřejmě: žádná normální banka po vás nebude požadovat vyplnění tolika citlivých údajů ve webovém formuláři.


Autor: Air Bank
Našli jste v článku chybu?
14. 1. 2015 10:06

Tady jsou všichni chytří jak ... (doplňte si dle libosti), ale podle mého odhadu většina BFU vůbec netuší, že v adrese odesilatele mailu může být naprosto cokoliv, takže když jim dojde mail z milos@prezident.cz, tak se postaví do pozoru. Tam je IMHO zakopaný pes. NIC.cz by o tom mohl natočit reklamní spot s tím pěkným bílým studiovým pozadím, kde by lidem vtloukli do hlavy, že je úplně jedno, co je napsané ve From: a To:, že prostě e-mail je negarantovaný podvrženíhodný vzkazový systém, který za…