Hlavní navigace

Airbnb v San Franciscu vyhrálo a povolává na obranu své fanoušky

Jan Beránek

Stovka fanouškovských klubů po celých Spojených státech. Na příští rok chce služba na sdílení bytů posílit svou pozici při vyjednávání s úřady.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kluby fanoušků jsou podle agentury Reuters dalším krokem víc než osmimilionové kampaně, kterou Airbnb rozjelo před hlasováním v San Francisku. Rozhodovalo se o nových pravidlech pro bydlení a návrh radnice zahrnoval i iniciativu, která by omezila krátkodobé pronájmy. 

Airbnb nakonec svůj boj vyhrálo (těsnou 55% většinou) a hrozba pětasedmdesáti povolených nocí ročně byla prozatím odvrácena. „Chceme využít tento moment a uplatnit podobnou taktiku na celém světě,“ tvrdí Chris Lehane, který v Airbnb vedl kampaň. 

Kluby fanoušků sdíleného bydlení budou organizovány samotnou službou a provozovat je budou majitelé bytů nebo hosté. Lehane na tiskové konferenci neprozradil, kolik bude organizace uživatelů služby do klubů stát. „Jsme připraveni zaplatit tolik, kolik bude potřeba k úspěchu,“ dodal. 

Dodržování zákonů

Jen v San Francisku zorganizovali fanoušci třicet přesvědčovacích akcí, do kterých se zapojily dvě tisícovky dobrovolníků. Celkem pak zaklepali na 285 tisíc dveří. 

Podobný postup jako v kalifornském městě chce Airbnb přenést i do dalších velkých měst, kde bojuje s úřady. Což jsou v podstatě všechna velká americká města. 

WT100 tip mezinárodní

Radnice mají se službou, která se tváří jen jako tržiště, problém především proto, že se kvůli pronájmům vybydlují centra měst a zvyšují se ceny nemovitostí a nájmů v širším centru. Pochybnosti mají dost často i o tom, zda hostitelé své příjmy přiznávají ke zdanění, respektive zda odvádějí poplatky za turisty radnicím.  

„Co se stalo v San Francisku, bude mít nulový dopad v New Yorku,“ tvrdí Austin Shafran, mluvčí koalice ShareBetter, která chce zabránit nelegálním pronájmům prostřednictvím Airbnb. „Nepotřebujeme další dodatky, chceme ale, aby Airbnb dodržovalo zákony,“ dodává.