Hlavní navigace

Ajťákova noční můra

30. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Bylo to těžké rozhodnutí, ale Marek ho musel učinit. Vždyť na něm závisela prosperita celé firmy. Nevěděl, zda nebude litovat, ale nyní byl doopravdy spokojen.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Svět informačních technologií se dynamicky vyvíjí. Co bylo včera horká novinka, je dnes beznadějně morálně zaostalá věc, která přestává být konkurenční výhodou a naopak se z ní stává břímě nesené na bedrech firmy. Nepřetržitý vývoj vyžaduje velké investice, ale právě tyto investice jsou tím, co dává přednost, výhodu a v dnešní době umožňuje přežít.

Marek si byl toho všeho vědom. A tak když přicházel na poradu vedení s významným návrhem na zavedení nejen nové technologie, ale přímo celé nové filozofie, ve které se měla potkávat obchodní, technická, technologická a informační úroveň firmy do jednoho jediného organického celku, připadal si náležitě významně. V posledních dnech pilně studoval, jak v domácích, tak zahraničních odborných časopisech a serverech, implementace srovnatelných technologií u konkurenčních subjektů. Vypočítával, jaká bude lidská  i technologická náročnost implementace nového systému a kompletní transformace vnitřních procesů jeho společnosti, a číslo, ke kterému se dostal, nebylo právě mizivé. Přesto, a nebo možná i právě proto šel s hlavou vzhůru, jist si svým přínosem a svou pravdou.

Porada vedení, které se Marek z titulu ředitele pro informační technologie účastnil, začala pozitivní prezentací výsledků prodeje za poslední kvartál. Po ní následovala strategická čtvrthodinka, rozbor posledních inovací na straně konkurence a konečně, Markova prezentace. A je třeba říct, že se mu podařila.

BRANDstorming tip2

Všichni, dokonce i finanční ředitel si uvědomili, jak je nová technologie klíčovou pro další úspěch firmy. Krátký potlesk, který nastal po konci Markovy prezentace, byl přehlušen tichem, do kterého jeden z přítomných pronesl „uvědomuješ si, že na tobě záleží vše?“. Když Marek odcházel zpět na své místo, cítil pohledy  ředitelů firmy a ucítil lehký dotek na zádech od samotného generálního. Ten také ihned oznámil, že implementaci technologie dává plnou prioritu, a že na změně firemní filozofie musí s IT oddělením spolupracovat všichni ostatní tak, aby bylo nového směru dosaženo co nejdříve…

…zdá se vám to jako zlý sen? Také byl. Zdál se docela nedávno jednomu IT manažerovi a pro něj byl spíše růžovou vidinou než noční můrou. V tu se pro nás, ostatní, změní až v okamžiku, kdy si uvědomíme, že ještě před několika léty bylo něco podobného nejenom možné, ale i poměrně běžné. Dnes již snad není. Jak vidíte, i chudé časy mohou být užitečné…

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).