Hlavní navigace

Ajťákova noční můra

Vojtěch Bednář

Bylo to těžké rozhodnutí, ale Marek ho musel učinit. Vždyť na něm závisela prosperita celé firmy. Nevěděl, zda nebude litovat, ale nyní byl doopravdy spokojen.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Svět informačních technologií se dynamicky vyvíjí. Co bylo včera horká novinka, je dnes beznadějně morálně zaostalá věc, která přestává být konkurenční výhodou a naopak se z ní stává břímě nesené na bedrech firmy. Nepřetržitý vývoj vyžaduje velké investice, ale právě tyto investice jsou tím, co dává přednost, výhodu a v dnešní době umožňuje přežít.

Marek si byl toho všeho vědom. A tak když přicházel na poradu vedení s významným návrhem na zavedení nejen nové technologie, ale přímo celé nové filozofie, ve které se měla potkávat obchodní, technická, technologická a informační úroveň firmy do jednoho jediného organického celku, připadal si náležitě významně. V posledních dnech pilně studoval, jak v domácích, tak zahraničních odborných časopisech a serverech, implementace srovnatelných technologií u konkurenčních subjektů. Vypočítával, jaká bude lidská  i technologická náročnost implementace nového systému a kompletní transformace vnitřních procesů jeho společnosti, a číslo, ke kterému se dostal, nebylo právě mizivé. Přesto, a nebo možná i právě proto šel s hlavou vzhůru, jist si svým přínosem a svou pravdou.

Porada vedení, které se Marek z titulu ředitele pro informační technologie účastnil, začala pozitivní prezentací výsledků prodeje za poslední kvartál. Po ní následovala strategická čtvrthodinka, rozbor posledních inovací na straně konkurence a konečně, Markova prezentace. A je třeba říct, že se mu podařila.

KL17-nominace

Všichni, dokonce i finanční ředitel si uvědomili, jak je nová technologie klíčovou pro další úspěch firmy. Krátký potlesk, který nastal po konci Markovy prezentace, byl přehlušen tichem, do kterého jeden z přítomných pronesl „uvědomuješ si, že na tobě záleží vše?“. Když Marek odcházel zpět na své místo, cítil pohledy  ředitelů firmy a ucítil lehký dotek na zádech od samotného generálního. Ten také ihned oznámil, že implementaci technologie dává plnou prioritu, a že na změně firemní filozofie musí s IT oddělením spolupracovat všichni ostatní tak, aby bylo nového směru dosaženo co nejdříve…

…zdá se vám to jako zlý sen? Také byl. Zdál se docela nedávno jednomu IT manažerovi a pro něj byl spíše růžovou vidinou než noční můrou. V tu se pro nás, ostatní, změní až v okamžiku, kdy si uvědomíme, že ještě před několika léty bylo něco podobného nejenom možné, ale i poměrně běžné. Dnes již snad není. Jak vidíte, i chudé časy mohou být užitečné…

Našli jste v článku chybu?