Hlavní navigace

Aktivity generované uživateli Facebooku překročily 1 miliardu denně

11. 3. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Facebook
Podle Facebooku sdílejí uživatelé na Facebooku více a více informací o svých aktivitách. Paradoxně jde ale nejvíce o to, jakou hudbu poslouchají.

„Aktivity“ uživatelů na Facebooku překročily jednu miliardu aktivit za den a podle Facebooku je nejvíce aktivit v podobě záznamů o poslouchané hudbě (přes 40 miliard záznamů), o tom, co uživatelé čtou (40 milionů záznamů) a postupu ve fitness. Celkem tak v rámci aktivit (spadajících pod Open Graph a dostávajících se na Facebooku právě přes tomu odpovídající API) Facebook zaznamenal na 400 miliard záznamů.

Co se hudby týče, tak 40 miliard záznamů představuje přehrávání 110 milionů skladeb. alb či rádií. Číslo, které je poněkud nedostižné, uvážíte-li, že další nejčastější aktivitou uživatele je (podle Facebooku) čtení s pouze 40 miliony záznamy – což zahrnuje 1.47 milionu přečtených knih.

Facebook těmito čísly doprovází upozornění těm, kdo se ještě na Open Graph nenapojili a do svých aplikací nezabudovali odpovídající podporu – tedy to, že uživatelé mohou „cokoliv co udělají, přenášet na Facebooku“. To dodává autor článku při vzpomínce na původní haló okolo uvádění originální „frictionless“ sdílení, které později musel Facebook poněkud upravit a přizpůsobit realitě.

Ještě blíže realitě je, že Facebook potřebuje podpořit to, že v Open Graph provedl změny (viz Improving Facebook for Books, Movies, TV and Fitness), ve kterých se snaží tlačit více na čtení, filmy, televizi a (poměrně překvapivě) fitness. Změny zahrnují napříkald to, že aplikace pro fitness mohou na Facebooku přenášet aktivity v podobě „běhat“, „chodit“ a „jezdit na kole“. U knih pro změnu v podobě „četl“, „ohodnotil“, „citoval“ a „chce si přečíst“.

Určitým způsobem nepřekvapí, že právě aktivity týkající se poslouchané hudby jsou nejčastější. Pro ty z vás co používáte (nebo jste používali) například Last.fm, na tom nebude nic nového – stačí když se podíváte na vlastní záznamy v Last.fm a uvidíte obrovská čísla. Zejména pokud si svoji sbírku MP3 pouštíte hodiny a hodiny během dne jako kulisu k práci. V případě Facebooku to znamená, že „automaticky běžící“ přehrávání hudby prostě nepřetržitě přenáší informace do vašeho uživatelského profilu.

KL22 hlasovani

Pak už je snadné pochopit, že aktivit v podobě čtení knih je o několik řádů méně. Přečíst knihu trvá opravdu o hodně déle, než si poslechnout jednu písničku. Knihy se navíc ještě stále ve velké míře čtou klasicky, tedy v papírové podobě. A lidé, co používají e-čtečky? Málokdy je mají jakkoliv napojené na Facebook.

Otázkou stále zůstává, k čemu vlastně takto obrovské množství dat o aktivitách uživatelů Facebooku je. Sice má k dispozici 400 miliard záznamů o tom co uživatelé dělají (připomeňme, že Facebook uvádí, že má jednu miliardu uživatelů), ale stále nenašel způsob, jak z toho cokoliv rozumného dostat. Natož jak to zpeněžit. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.