Hlavní navigace

Microsoft zatím Čínu neopustí, Alibaba kritizuje Yahoo

Jiří Macich ml.

Jak už jsme vás podrobně informovali, Google minulý týden vyhlásil do světa, že končí se svou účastí na cenzurování Internetu v komunistické Číně. Reakce na jeho rozhodnutí se stále množí. Připomeňme, že se Google rozhodl změnit svou politiku na čínském trhu, která může v dohledné době znamenat jeho konec v Číně, jako reakci na útok hackerů vedený právě z nejlidnatější země světa. Jeho cílem mělo být mj. proniknutí do e-mailových schránek čínských disidentů. Konkurenční Yahoo vyjádřilo Googlu…

Doba čtení: 1 minuta

Jak už jsme vás podrobně informovali, Google minulý týden vyhlásil do světa, že končí se svou účastí na cenzurování Internetu v komunistické Číně. Reakce na jeho rozhodnutí se stále množí. Připomeňme, že se Google rozhodl změnit svou politiku na čínském trhu, která může v dohledné době znamenat jeho konec v Číně, jako reakci na útok hackerů vedený právě z nejlidnatější země světa. Jeho cílem mělo být mj. proniknutí do e-mailových schránek čínských disidentů. Konkurenční Yahoo vyjádřilo Googlu solidaritu a rovněž útoky odsoudilo. Zástupci Yahoo se však odmítli vyjádřit, jestli kvůli zmíněným útokům zvažují své definitivní stažení z čínského trhu, kde stále vlastní 39% podíl v tamní společnosti Alibaba.

Právě Alibaba naopak vzkázala Yahoo, že oficiální vyjádření podpory Googlu bylo lehkomyslné, protože prý k útokům chybí konkrétní důkazy. Microsoft si také nechává dveře na zajímavý čínský trh otevřené. Jeho šéf, Steve Ballmer, sice v rozhovoru pro CNBC zkritizoval třeba čínské počítačové pirátství, ale redmondský softwarový gigant se prý rozhodně nechystá tamní trh opouštět. Situace se však už oficiálně ujali i politici. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že Spojené státy budou požadovat po Číně vyjádření k útoku hackerů. Většina napadených firem je totiž právě ze Spojených států. Google zatím v Číně udržuje standardní provoz a víceméně čeká na reakci tamních úřadů, se kterými je prý připraven jednat. (AP,NDTV, PCWorld)

Našli jste v článku chybu?