Hlavní navigace

Microsoft zatím Čínu neopustí, Alibaba kritizuje Yahoo

18. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jak už jsme vás podrobně informovali, Google minulý týden vyhlásil do světa, že končí se svou účastí na cenzurování Internetu v komunistické Číně. Reakce na jeho rozhodnutí se stále množí. Připomeňme, že se Google rozhodl změnit svou politiku na čínském trhu, která může v dohledné době znamenat jeho konec v Číně, jako reakci na útok hackerů vedený právě z nejlidnatější země světa. Jeho cílem mělo být mj. proniknutí do e-mailových schránek čínských disidentů. Konkurenční Yahoo vyjádřilo Googlu…

Jak už jsme vás podrobně informovali, Google minulý týden vyhlásil do světa, že končí se svou účastí na cenzurování Internetu v komunistické Číně. Reakce na jeho rozhodnutí se stále množí. Připomeňme, že se Google rozhodl změnit svou politiku na čínském trhu, která může v dohledné době znamenat jeho konec v Číně, jako reakci na útok hackerů vedený právě z nejlidnatější země světa. Jeho cílem mělo být mj. proniknutí do e-mailových schránek čínských disidentů. Konkurenční Yahoo vyjádřilo Googlu solidaritu a rovněž útoky odsoudilo. Zástupci Yahoo se však odmítli vyjádřit, jestli kvůli zmíněným útokům zvažují své definitivní stažení z čínského trhu, kde stále vlastní 39% podíl v tamní společnosti Alibaba.

Právě Alibaba naopak vzkázala Yahoo, že oficiální vyjádření podpory Googlu bylo lehkomyslné, protože prý k útokům chybí konkrétní důkazy. Microsoft si také nechává dveře na zajímavý čínský trh otevřené. Jeho šéf, Steve Ballmer, sice v rozhovoru pro CNBC zkritizoval třeba čínské počítačové pirátství, ale redmondský softwarový gigant se prý rozhodně nechystá tamní trh opouštět. Situace se však už oficiálně ujali i politici. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že Spojené státy budou požadovat po Číně vyjádření k útoku hackerů. Většina napadených firem je totiž právě ze Spojených států. Google zatím v Číně udržuje standardní provoz a víceméně čeká na reakci tamních úřadů, se kterými je prý připraven jednat. (AP,NDTV, PCWorld)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).