Hlavní navigace

Amazon má vlastní procesor, Nový Zéland zakázal Huawei, služby Dellu pod útokem

30. 11. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Novinky v Amazon Web Services, nová knížka od Martina Forda, Čína staví alternativu pro GPS. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

A je zde další stopka pro čínské technologie. Vláda na Novém Zélandu zakázala operátorovi Spark nasazení Huawei v 5G síti (RAN). Opět je zmiňován značný národní bezpečnostní risk. Operátor už s Huawei rozjel testy a nyní uvádí, že ještě plně neanalyzoval, co přesně po něm vláda chce. Poté se chce rozhodnout k dalším krokům. Huawei se tak v 5G postupně zmenšuje pole působnosti. Firma uvádí, že prozatím podepsala 22 kontraktů na stavbu 5G sítí. K tématu si přečtěte také Proč jdou USA po Huawei a dalších čínských firmách? V sázce je ovládnutí 5G sítí.

Amazon představil vlastní procesor Graviton. Je postavený na ARMu, jde o výsledek akvizice firmy Annapurna Labs z roku 2015 a nyní už tato technologie pohání první instance v rámci cloudu Amazon Web Services. Konkrétně jde o EC2 instance označované jako A1 – celkem jich je pět. Dostupné jsou také pro Evropu z datacentra v Irsku. A1 jsou určené pro ty, kdo nepotřebují nejvyšší výkon a zároveň ocení nižší cenu. Graviton je SoC s až 16 jádry Cortex-A72 a podle prvních testů nelze očekávat nějaký zásadní výkon.

Amazon také na akci re:Invent představil řadu novinek v AWS. Jde například o Amazon Quantum Ledger Database, nové funkce pro machine learning nebo AWS Outposts. Jde o spolupráci s VMwarem, kdy je možné hardware z AWS provozovat také on-premise. Novinky jsou shrnuty zde a v přiloženém videu.

Autor úspěšné knihy The Rise of the Robots Martin Ford (v češtině vyšlo jako Roboti nastupují) vydává novou knihu Architects of Intelligence. Jde o sérii rozhovorů, kde Ford zpovídá osobnosti kolem umělé inteligence. Nechybí ani známá jména jako Nick Bostrom nebo Ray Kurzweil. Financial Times už knihu zařadily mezi nejlepší technologické knihy roku, společně například s novou knihou od Harariho.

Mozilla zveřejnila výsledky za rok 2017. Tržby narostly o 40 milionů dolarů na 562 milionů dolarů. Naprostá většina peněz jde z partnerství s vyhledávači jako Google a Yandex a pouze 33 milionů je od přispěvovatelů, reklamy a podobně.

Čína vypustila další družice, pomocí kterých staví vlastní alternativu pro GPSpíší Financial Times. Systém BeiDou má mít globální pokrytí do roku 2020 a vyjde na asi devět miliard dolarů. Prozatím je funkčních 19 družic. Čína chce dokázat svůj technologický progres a také se zbavit závislosti na americké GPS.

Na online služby Dellu byl veden útok, jehož cílem byl pokus o získání uživatelských dat. Dell informoval, že by k žádnému úniku dojít nemělo, ale preventivně resetoval všechna hesla.

Rozšířená realita (AR) i přes veškeré vize stále nedošla k tomu, aby byla masivně využívána. K prvním pokusům nyní každopádně přibývá jeden výrazný. Americká armáda totiž uzavřela obchod s Microsoftem v hodnotě 480 milionů dolarů, jehož cílem je nasazení brýlí HoloLens ve vojenském prostředí. AR headsety se mají používat jako rozšíření schopných vojáků, pro trénink a podobně.

AWS EC2 instance A1 s procesorem Graviton
Autor: Amazon Web Services

AWS EC2 instance A1 s procesorem Graviton

Koupený Red Hat kupuje firmu NooBaa. Ta dělá nástroje pro softwarově definovanou storage, kdy je možné přes hybridní i veřejné cloudy zprovoznit jednu virtuální vrstvu a přes ní se storage pracovat. Je tedy jasné, že sázka IBM na hybridní cloudy bude dále pokračovat.

Qualcomm spouští fond, ve kterém má k dispozici 100 milionů dolarů na investice do projektů spojených s umělou inteligencí. Qualcomm už nějakou dobu do svých mobilních procesorů podporu pro neuronové sítě a spol. zabudovává a je v jeho zájmu, aby toho využívaly i aplikace.

Hewlett Packard Enterprise kupuje společnost BlueData. Ta vyvíjí nástroj nazvaný EPIC, pomocí kterého je možné nasazovat big data platformy Hadoop a Spark ve virtuálním prostředí. To má v kombinaci s Dockerem umožňovat nasazování ve velkém prostředí. HPE také spouští Composable Cloud, který spojuje jeho hardware a automatizaci a software pro stavění hybridních cloudů.

BRAND

Microsoft vypustil novou testovací verzi Windows Serveru 19H1. Není příliš jasné, co přidává nového. Finální verze se má dostat na trh v dubnu příštího roku.

Forrester Research za pořádné peníze dělá všemožné analýzy a reporty o IT a nyní se hodlá ještě více rozšířit. Forrester za 245 milionů dolarů kupuje podnik SiriusDecisions. Reporty nyní zaměří také na CMOs a podobně.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).