Hlavní navigace

Amazon rozšiřuje "Elastic Compute Cloud" do Evropy

10. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Amazon jako obchod s knihami v Česku známe, ale aktivity Amazonu na poli webhostingu jsou u nás známé zřejmě poměrně málo. Přitom je to škoda, protože Amazon nabízí snadno a rychle škálovatelné služby ukládání souborů, jejich distribuce, pronájmu výpočetního výkonu pro aplikace a další lahůdky. Nově rozšířil svoji nabídku v evropském datacentru o EC2, tedy „Elastic Compute Cloud“. O co jde? O pronájem výpočetního výkonu serverů pro vaše aplikace s tím, že výkon je rychle škálovatelný pomocí…

Amazon jako obchod s knihami v Česku známe, ale aktivity Amazonu na poli webhostingu jsou u nás známé zřejmě poměrně málo. Přitom je to škoda, protože Amazon nabízí snadno a rychle škálovatelné služby ukládání souborů, jejich distribuce, pronájmu výpočetního výkonu pro aplikace a další lahůdky. Nově rozšířil svoji nabídku v evropském datacentru o EC2, tedy „Elastic Compute Cloud“. O co jde? O pronájem výpočetního výkonu serverů pro vaše aplikace s tím, že výkon je rychle škálovatelný pomocí počítačového cloudu. Platíte jen za aktuálně používanou kapacitu výkonu po dobu, po kterou ji potřebujete a za přenesená data. A proč to není tak zajímavé v Česku? České webové aplikace málokdy mají takovou návštěvnost, aby bylo třeba je škálovat, ale americké servery „digg efekt“ znají a vědí, že není snadné se mu vyhnout. S webovými službami Amazonu (AWS) to jde a slušně flexibilně, existuje k nim rozsáhlé API, takže si je můžete přizpůsobit po svém. Postupné doplňování nabídky těchto služeb i na evropské datacentrum umožní je využívat s nižší latencí a lepší rychlostí, než z datacenter v USA.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.