Hlavní navigace

Americké "šestkrát a dost" má další chybné detekce. Za 39 USD vše rádi přezkoumají

Daniel Dočekal

Plně funkční americký systém boje proti šíření nelegálně kopírovaného obsahu už má další příklady chybné detekce. Nepřekvapí to asi nikoho, otázka je, zda bude následovat náprava.

Doba čtení: 1 minuta

„Šestkrát a dost“ je americký systém boje proti šíření nelegálního obsahu. V zásadě spočívá v existenci Centra pro informace o autorských právech (Center for Copyright Information, viz Přichází další bič na piráty: Copyright Alert System aneb „šestkrát a dost“), které pomocí automatického systému vyhledává nelegálně šířený obsah a odesílá poskytovatelům internetových připojení a služeb informace o tom, že došlo k porušení práv. Ti poté na zaslaná potvrzení reagují (teoreticky)´šestistupňovým postupem. Ten začíná prostým varováním, ale pozdější kroky mohou vést k omezení přístupu k Internetu a dalším opatřením.

Jak ale upozorňují aktuálně americká média, CCI už má za sebou několik případu chybné detekce – automatizovaný systém například vyhodnotil herní mod pro Guild Wars jako televizní show. Systém si dokonce ani příliš jist, jestli jde o House MD, Office, The Man With the Iros Fists, Downown Abbey, Grimm či Contraband.

Na případech označených CCI je ale problematické také to, že obvinění z porušení práv se mohou „bránit“ tak, že za 39 USD požádají o revizi. Akt oprávněně kritizovaný jako porušení zásadního principu neviny – momentu kdy je nutné prokazovat vlastní nevinu místo toho, aby obviňující museli prokazovat vinu. 

V CCI, ale hlavně technologie jménem MarkMonitor, šlápli vedle i minulý měsíc. Označili HBO.com za porušovatele autorských práv HBO. A jak je vidět, ani týdny poté se na chybných detekcích nic nezměnilo, ani na procesech, které detekci a následné nahlášení doprovázejí.

Zdroj: False MarkMonitor flags raises more ‚six strikes‘ concerns

Našli jste v článku chybu?