Hlavní navigace

Americký tisk: Google z Číny odejde na 99,9 %

Jiří Macich ml.

Podle dostupných zpráv se v kauze „čínská cenzura vs. napadený Google“ znovu přiostřuje, přestože se ještě nedávno zdálo, že celá věc s ukončením cenzurování výsledků vyhledávání a případným následným odchodem Googlu z čínského trhu spěje k vyšumění. Před několika dny však čelní představitelé amerického internetového kolosu zopakovali svůj zájem ukončit cenzurování výsledků vyhledávání, přičemž jsou prý připraveni v nejhorším i opustit Čínu. Podle informací Financial Times se vyjednávání mezi…

Podle dostupných zpráv se v kauze „čínská cenzura vs. napadený Google“ znovu přiostřuje, přestože se ještě nedávno zdálo, že celá věc s ukončením cenzurování výsledků vyhledávání a případným následným odchodem Googlu z čínského trhu spěje k vyšumění. Před několika dny však čelní představitelé amerického internetového kolosu zopakovali svůj zájem ukončit cenzurování výsledků vyhledávání, přičemž jsou prý připraveni v nejhorším i opustit Čínu. Podle informací Financial Times se vyjednávání mezi Googlem a čínskou vládou dostala do slepé uličky a je prý na 99,9 procenta jisté, že Google čínský trh opustí. Dokonce prý už má plán pro stažení z čínského trhu.

Google se odmítl k informacím Financial Times jakkoliv vyjádřit, takže je ani nepopřel. Li Yizhong, což je čínský ministr průmyslu a informačních technologiích, v pátek opětovně Google varoval, že jako každý musí v Číně dodržovat tamní zákony a pokud je dodržovat nebude, ponese následky. Čínské úřady prý dle NY Times také varovaly místní partnery Googlu, aby se připravili na okamžik, kdy nebude možné využívat služeb Googlu v podobě, která by odpovídala čínské legislativě. Tedy s cenzurou výsledků vyhledávání dle diktátu komunistického režimu. (Wired, CNet)

Našli jste v článku chybu?
16. 3. 2010 23:09
Číná má mnoho jiných rychle rostoucích firem díky jejich trhu, myslím že odchod Google jim skoro neuškodí, to spíš jen Google přijde o nějaké zisky a budoucí růst na jejich trhu. Ostatně byl tam dobrý alespoň k tomu, že mohl zevnitř pomalu "nabourávat" strukturu té jejich cenzury. Když už je ale cenzura i v jiných zemích a v ČR se to také začíná objevovat, asi by ten odchod neměl moc velkou cenu. Ikdyž - Do not be evil!