Hlavní navigace

Americký tisk: Google z Číny odejde na 99,9 %

15. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle dostupných zpráv se v kauze „čínská cenzura vs. napadený Google“ znovu přiostřuje, přestože se ještě nedávno zdálo, že celá věc s ukončením cenzurování výsledků vyhledávání a případným následným odchodem Googlu z čínského trhu spěje k vyšumění. Před několika dny však čelní představitelé amerického internetového kolosu zopakovali svůj zájem ukončit cenzurování výsledků vyhledávání, přičemž jsou prý připraveni v nejhorším i opustit Čínu. Podle informací Financial Times se vyjednávání mezi…

Podle dostupných zpráv se v kauze „čínská cenzura vs. napadený Google“ znovu přiostřuje, přestože se ještě nedávno zdálo, že celá věc s ukončením cenzurování výsledků vyhledávání a případným následným odchodem Googlu z čínského trhu spěje k vyšumění. Před několika dny však čelní představitelé amerického internetového kolosu zopakovali svůj zájem ukončit cenzurování výsledků vyhledávání, přičemž jsou prý připraveni v nejhorším i opustit Čínu. Podle informací Financial Times se vyjednávání mezi Googlem a čínskou vládou dostala do slepé uličky a je prý na 99,9 procenta jisté, že Google čínský trh opustí. Dokonce prý už má plán pro stažení z čínského trhu.

Google se odmítl k informacím Financial Times jakkoliv vyjádřit, takže je ani nepopřel. Li Yizhong, což je čínský ministr průmyslu a informačních technologiích, v pátek opětovně Google varoval, že jako každý musí v Číně dodržovat tamní zákony a pokud je dodržovat nebude, ponese následky. Čínské úřady prý dle NY Times také varovaly místní partnery Googlu, aby se připravili na okamžik, kdy nebude možné využívat služeb Googlu v podobě, která by odpovídala čínské legislativě. Tedy s cenzurou výsledků vyhledávání dle diktátu komunistického režimu. (Wired, CNet)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.