Hlavní navigace

Analogovou ČT 2 může naladit už jen 0,3% obyvatel České republiky

1. 4. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 4. 2011

Pouhé tři desetiny procenta obyvatel České republiky mohly k 15. březnu naladit analogový signál druhého programu České televize. Kanál ČT 2 se tak až na výjimky v podobě sedmi desítek malých dokrývačů stala čistě digitálním programem. Vyplývá to z analýzy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který musí vždy k 15. březnu a 15. říjnu pro vládu vyhodnotit průběh digitalizace televizního vysílání v České republice a naplňování Technického plánu přechodu (TPP) ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání.

K TÉMATU: ČT 2 už je vyloženě digitální, analogově pokrývá jen 8% populace

V případě analogového vysílání se vypočtené pokrytí obyvatel České republiky snížilo u programu ČT 1 na 62,9 procenta z původních 99,6 procenta, u programu ČT 2 kleslo na 0,3 procenta z původních 90,8 procenta, u programu Nova kleslo na 75,7 procenta z původních 97,7 procenta a u programu Prima na 32,1 procenta z původních 73 procent, konstatuje ČTÚ. Jedinou analogovou televizí, která má podle zákona celoplošné pokrytí, tak zůstává už jen Nova (celoplošnost je zákonem charakterizovaná hranicí 70 procent obyvatel).

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: Analogové ČT 2 zbývá posledních 80 dokrývačů, vysílač už nemá žádný

V pokrytí digitálním signálem podle ČTÚ jasně vede Česká televize. Její veřejnoprávní multiplex může naladit téměř 100 procent populace. vysílací sítě 2 dosáhlo pokrytí více jak 89 procenta obyvatel a u vysílací sítě 3 hodnoty přes 85 procent. Vysílací síť 4 zajišťuje stále pokrytí pouze pro 25 procent obyvatel České republiky (Praha, Plzeň, Brno, Ostrava), uvedl úřad na svém webu. U multiplexu 4 tak chybně informoval o vysílání v Plzni, které je ale už druhým rokem vypnuté.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.