Hlavní navigace

Analogovou ČT 2 může naladit už jen 0,3% obyvatel České republiky

1. 4. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

1. 4. 2011

Pouhé tři desetiny procenta obyvatel České republiky mohly k 15. březnu naladit analogový signál druhého programu České televize. Kanál ČT 2 se tak až na výjimky v podobě sedmi desítek malých dokrývačů stala čistě digitálním programem. Vyplývá to z analýzy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), který musí vždy k 15. březnu a 15. říjnu pro vládu vyhodnotit průběh digitalizace televizního vysílání v České republice a naplňování Technického plánu přechodu (TPP) ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání.

K TÉMATU: ČT 2 už je vyloženě digitální, analogově pokrývá jen 8% populace

V případě analogového vysílání se vypočtené pokrytí obyvatel České republiky snížilo u programu ČT 1 na 62,9 procenta z původních 99,6 procenta, u programu ČT 2 kleslo na 0,3 procenta z původních 90,8 procenta, u programu Nova kleslo na 75,7 procenta z původních 97,7 procenta a u programu Prima na 32,1 procenta z původních 73 procent, konstatuje ČTÚ. Jedinou analogovou televizí, která má podle zákona celoplošné pokrytí, tak zůstává už jen Nova (celoplošnost je zákonem charakterizovaná hranicí 70 procent obyvatel).

WT100 temata

ČTĚTE TAKÉ: Analogové ČT 2 zbývá posledních 80 dokrývačů, vysílač už nemá žádný

V pokrytí digitálním signálem podle ČTÚ jasně vede Česká televize. Její veřejnoprávní multiplex může naladit téměř 100 procent populace. vysílací sítě 2 dosáhlo pokrytí více jak 89 procenta obyvatel a u vysílací sítě 3 hodnoty přes 85 procent. Vysílací síť 4 zajišťuje stále pokrytí pouze pro 25 procent obyvatel České republiky (Praha, Plzeň, Brno, Ostrava), uvedl úřad na svém webu. U multiplexu 4 tak chybně informoval o vysílání v Plzni, které je ale už druhým rokem vypnuté.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.