Hlavní navigace

Analýza: Přechod na DVB-T2 vyjde Čechy na více než 20 miliard korun

22. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Grant Thornton Advisory u svého výzkumu vychází ze skutečnosti, že v současné době je na českém trhu 4,2 milionu domácností a v každé domácnosti je průměrně 1,84 televizoru.

Více než dvacet miliard korun bude stát obyvatele České republiky podle společnosti Grant Thornton Advisory přechod z technologie DVB-T na DVB-T2. Přesnou částku lze pochopitelně odhadnout jen stěží, analýza ale vychází z toho, že investice do nového televizoru, případně set-top-boxu se bude týkat okolo 60 % domácností. Právě to je číslo, které prezentují podle svých analýz například i České Radiokomunikace jako odpovídající pro penetraci domácností terestrickým signálem. Tyto domácnosti přijímají nyní digitální terestrický signál a nebudou mít na výběr. Zbývajících 40 % domácností přijímá televizní signál po kabelu nebo satelitu a těch se tato investice prakticky týkat nebude, uvedla firma.

K TÉMATU: Ministerstvo průmyslu a obchodu finalizuje dokument týkající se budoucnosti televize

Grant Thornton Advisory (GTA) u svého výzkumu vychází ze skutečnosti, že v současné době je na českém trhu 4,2 milionu domácností a v každé domácnosti je průměrně 1,84 televizoru. Průměrná cena televizoru je 11 tisíc Kč a set-top-boxu 750 Kč. Výslednou sumu, kterou bude muset televizní diváci v Česku investovat do nových přístrojů, jsme odhadli na základě našich údajů z přechodu z analogového na digitální vysílání ukončeného v roce 2012. Odhadujeme, že z těch domácností, kterých se problém týká, si 60 % pořídí novou televizi a 40 % nových set-top-box, zdůvodnil David Pirner z GTA.

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: Budou v DVB-T2 všechny programy České televize v HD? Zatím není jasno

Výsledná suma, k níž lze tedy dojít tímto odhadem, činí přesně 20 818 430 000 Kč. Do nových televizorů by tak museli Češi investovat zhruba 18,5 miliardy korun, do set-top-boxů necelých 2,5 miliardy korun. Do odhadovaných nákladů jsou zahrnuty pouze televizory a set-top-boxy umístěné v domácnostech. Další přístroje bude nutné vyměnit na chatách či jiných rekreačních zařízeních a také například na úřadech nebo v restauracích. České Radiokomunikace chtějí ve spolupráci s výrobci elektroniky zavést podobnou značku, jakou je „nálepka“ DVB-T2 HD v Německu. Podle ní se snadno pozná, že přijímač bude fungovat korektně.

Rozložení televizorů v českých domácnostech a cena nových produktů
Autor: Grant Thomton Advisory

Rozložení televizorů v českých domácnostech a cena nových produktů

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.