Hlavní navigace

Android se dočká zesílání ochrany proti záškodnickým aplikacím

Jiří Macich ml.

Na Android cílí aktuálně 96,5 % ze všech mobilních hrozeb. Stále populárnější systém se proto dočká širší ochrany před záškodnickými aplikacemi, kterou používá Google Play.

Android se dočká posílení interní ochrany proti záškodnickým aplikacím. Již od roku 2012 obsahuje funkci kontrolující APK balíčky před instalací. Teď bude prověřovat i chování aplikací ve snaze zachytit podezřelé aktivity. Ochrana má využívat stejnou technologii jako filtr škodlivých aplikací na Google Play, který ale zdaleka není stoprocentní.

Android je z mobilních platforem dnes nejčastějším terčem tvůrců záškodnických aplikací. Podle FortiGuard Labs aktuálně 96,5 % ze všech mobilních hrozeb cílí právě na Android, což je samozřejmě dáno jeho značným rozšířením, ale také bezpečnostními nedostatky, které jsou často dány otevřeností platformy a jejími charakteristickými rysy.

Marcom

Například možnost instalovat aplikace offline přímo z instalačních balíčků je sice oceňována jako vstřícný krok, ale na druhou stranu podporuje mobilní warez, mezi kterým se vyskytuje vysoké procento záškodnických aplikací. Navíc ani Google Play nedokáže zrovna spolehlivě filtrovat záškodnické aplikace, kdežto stejně velký Apple AppStore si v tomto vede obstojně.

Bezpečnostní analytici také upozorňují, že uživatelé používají zastaralé verze systému, přičemž ze strany výrobců mobilních zařízení neexistuje vůle poskytovat alespoň bezpečnostní aktualizace. Například již notně vousatý Android 2.3.x (Gingerbread) je nyní zastoupen stále na 20 % zařízeních přistupujících na Google Play.

Našli jste v článku chybu?
5. 3. 2014 17:21
aha (neregistrovaný)

Na co si to hrajou? Vždyť je uměle děravej, kvůli pár neschopnejm vývojářům: http://www.zive.cz/bleskovky/google-zrusil-moznost-zakazat-aplikacim-pristup-k-osobnim-informacim/sc-4-a-171760/default.aspx

A taky kvůli umělýmu omezení instalace vyšších verzí Androidu na starší zařízení.

10. 3. 2014 23:06
SomebodyBob (neregistrovaný)

Myslím že já a další lidé s droidem 2.3.6. už na market tak často nechodí, a to z důvodu, že nemají místo, když aplikace Google jsou čím dál ne nažranější , kde dříve měl talk 600kB, dnes již 17 MB na Hangouts nestačí. Když máte takový Galaxy Ace tak si nainstalujete 5 takových a je po srandě. To nám Google říká že je na čase si koupit nový telefon.