Hlavní navigace

Android překonal Windows, O2 vyplatí PPF pět miliard, Bill Gates chválí Čínu

7. 4. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: GatesNotes.com
Spojí se Oracle a Accenture? BlackBerry se podařil přerod. McAfee je opět samostatnou firmou. Zprávy z velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Skupina PPF Petra Kellnera získá pěkné peníze z operátora O2. Představenstvo O2 schválilo výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 5,27 miliardy korun a vyplácí se tak 98 procent čistého nekonsolidovaného zisku. Rozděluje se i část emisního ážia v hodnotě kolem 1,2 miliardy. Do PPF tak celkově půjde 5,3 miliardy korun.

Neodvratné finálně nastalo. Podle StatCounter v březnu tohoto roku Android překonal Windows v počtu zařízení přistupujících k internetu, o pouhé dvě setiny (37,93 versus 37,91 procenta). Androidu se tento vzestup podařil za pět let. Po stejnou dobu klesá podíl Windows s tím, jak rostou chytré telefony na úkor běžných PC.

Bill Gates měl proslov na pekingské univerzitě, která zásobuje Čínu technologickými inženýry. Nejbohatší muž planety byl k Číně velice přívětivý, označil ji za centrum inovací a uznal její ambice stát se globálním lídrem. Uvedl také, že je „úžasná doba na to být mladým člověkem v Číně“. Více v jeho kompletním proslovu.

Podíl operačních systémů na zařízeních přistupujících k internetu
Autor: StatCounter

Podíl operačních systémů na zařízeních přistupujících k internetu

Koupí Oracle konzultantskou společnost Accenture? Informace The Register říkají, že si Oracle najal lidi, kteří mají možnost akvizice prověřit. Má se dělat na due diligence, vše je ovšem hodně na začátku. Hodnota Accenture na burze je 75 miliard dolarů, tolik má Oracle zhruba v hotovosti na účtech. V minulosti se také ukázalo, že nákup konzultantských firem nemusí být terno, viz odepsané miliardy za EDS v případě HP a podivné propojení IBM a PwC. Oracle spekulace odmítá.

BlackBerry se daří mise stát se softwarovou společností. Na konci fiskálního roku 2017 ze softwaru firma vygenerovala tržby 640 milionů dolarů, což je meziroční 30procentní růst. Predikce mluví o dalším růstu. Licenci na výrobu telefonů BlackBerry firma prodala do Číny.

Foxconn Technology Group ve čtvrtém čtvrtletí vykázala růst čistého zisku o 30 procent na 68,8 miliardy tchajwanských dolarů, což je asi 57 miliard korun. Pomáhá dobrá poptávka pro iPhonu 7, jehož je Foxconn hlavním výrobcem. Foxconn je aktivní i v Česku, vedle montoven zde provozuje i datacentrum.

Nijak zvlášť dobré zprávy pro Cisco a spol. AT&T popisuje, jak i ve své obří telco síti rozjela vlastní switche (označuje jako „white box“, bílé krabice) a vlastní síťový software ECOMP. SDN a open source hardware nabírají, i díky aktivitám typu Facebook, na síle. Cisco i kvůli tomu více investuje do softwaru.

Bill Gates na pekingské univerzitě
Autor: GatesNotes.com

Bill Gates na pekingské univerzitě

IBM začne ve svém cloudu nabízet možnosti postavené na grafických čipech Tesla P100 od Nvidie. Využití mají najít v AI, strojovém učení a podobně. Nvidia právě díky využívání GPU pro tyto aktivity výrazně roste, viz náš článek.

Google zase zveřejnil více detailů o svých čipech TPU (Tensor Processing Unit), které používá ve svých datacentrech a které rovněž slouží pro AI a další funkce. Google říká, že TPU jsou 15× až 30× rychlejší než CPU a GPU.

ebf - témata 1

McAfee je opět samostatnou firmou. Tento týden bylo dokončeno vyčlenění z Intelu, který nově vlastní 49procentní podíl a 51 procent ovládla TGP. Společnost slibuje větší pružnost. McAfee nyní vede Chris Young. Ten byl dříve viceprezident Cisca a měl na starost i české Cognitive Security.

Společnost Snowflake získala investici 100 milionů dolarů, celkově už 205 milionů. Akceleruje růst na trhu s cloudovým data warehouse. Firmu vede dřívější serverový šéf v Microsoftu Bob Muglia.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).