Hlavní navigace

Android umí na dálku odstranit aplikace, dvě byly smazány

Jiří Macich ml.

Nejen iPhone má mezi chytrými mobily funkci pro dálkové odstranění aplikace, která bude prohlášena za závadovou. I Android má podobnou funkci a nyní byla v praxi vyzkoušena. Jistý nejmenovaný bezpečnostní výzkumník umístil na Android Market dvě neškodné aplikace, kde úmyslně lhal o jejich funkcionalitě. Poté, co sám aplikace odstranil z nabídky se Google resp. správci Android Marketu rozhodli na těchto dvou aplikacích vyzkoušet mechanismus pro dálkové odstranění softwaru z telefonů…

Doba čtení: 1 minuta

Nejen iPhone má mezi chytrými mobily funkci pro dálkové odstranění aplikace, která bude prohlášena za závadovou. I Android má podobnou funkci a nyní byla v praxi vyzkoušena. Jistý nejmenovaný bezpečnostní výzkumník umístil na Android Market dvě neškodné aplikace, kde úmyslně lhal o jejich funkcionalitě. Poté, co sám aplikace odstranil z nabídky se Google resp. správci Android Marketu rozhodli na těchto dvou aplikacích vyzkoušet mechanismus pro dálkové odstranění softwaru z telefonů využívajících systém Android. Aplikace tedy přes Internet odstranily těm uživatelům, kteří je dosud měly nainstalované a o jejich odstranění informovala zpráva na displeji telefonu.

Bohužel už však oficiální zdroje nehovoří o jaké konkrétní aplikace šlo a kdo je onen nejmenovaný bezpečnostní výzkumník, což otevírá prostor pro všemožné konspirační teorie. Dálkové odstranění aplikací Apple i Google vydávají za součást ochrany uživatelů např. před záškodnickými nebo nespolehlivými softwarovými produkty. Někteří uživatelé však v této funkci vidí nepřiměřený a nepřijatelný zásah do soukromí navlečený do beránčího roucha zajišťování bezpečnosti. Určitým kompromisem by byla jednoduchá možnost pro deaktivování této funkce, ale ta chybí. (Android Developers Blog)

Našli jste v článku chybu?