Hlavní navigace

Android umí na dálku odstranit aplikace, dvě byly smazány

28. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nejen iPhone má mezi chytrými mobily funkci pro dálkové odstranění aplikace, která bude prohlášena za závadovou. I Android má podobnou funkci a nyní byla v praxi vyzkoušena. Jistý nejmenovaný bezpečnostní výzkumník umístil na Android Market dvě neškodné aplikace, kde úmyslně lhal o jejich funkcionalitě. Poté, co sám aplikace odstranil z nabídky se Google resp. správci Android Marketu rozhodli na těchto dvou aplikacích vyzkoušet mechanismus pro dálkové odstranění softwaru z telefonů…

Nejen iPhone má mezi chytrými mobily funkci pro dálkové odstranění aplikace, která bude prohlášena za závadovou. I Android má podobnou funkci a nyní byla v praxi vyzkoušena. Jistý nejmenovaný bezpečnostní výzkumník umístil na Android Market dvě neškodné aplikace, kde úmyslně lhal o jejich funkcionalitě. Poté, co sám aplikace odstranil z nabídky se Google resp. správci Android Marketu rozhodli na těchto dvou aplikacích vyzkoušet mechanismus pro dálkové odstranění softwaru z telefonů využívajících systém Android. Aplikace tedy přes Internet odstranily těm uživatelům, kteří je dosud měly nainstalované a o jejich odstranění informovala zpráva na displeji telefonu.

Bohužel už však oficiální zdroje nehovoří o jaké konkrétní aplikace šlo a kdo je onen nejmenovaný bezpečnostní výzkumník, což otevírá prostor pro všemožné konspirační teorie. Dálkové odstranění aplikací Apple i Google vydávají za součást ochrany uživatelů např. před záškodnickými nebo nespolehlivými softwarovými produkty. Někteří uživatelé však v této funkci vidí nepřiměřený a nepřijatelný zásah do soukromí navlečený do beránčího roucha zajišťování bezpečnosti. Určitým kompromisem by byla jednoduchá možnost pro deaktivování této funkce, ale ta chybí. (Android Developers Blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.