Hlavní navigace

Mobilní aplikací roku se staly offline mapy od Seznamu

19. 6. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Kromě veřejnosti aplikaci z dílny Seznamu ocenili také odborníci na UX. Brzy by měla přibýt letní mapa s koupališti a offline mapa Slovenska. Objeví se i tabletová verze.

Dnes byly v nově otevřeném pražském baru La Loca MUSIC BAR & LOUNGE vyhlášeny výsledky již čtvrtého ročníku ankety Mobilní aplikace roku. Anketu pořádá Tuesday Business Network a produkci zajišťuje Internet Info (vydavatel Lupy).

Do ankety nominovala české nebo slovenské mobilní aplikace veřejnost, a také o nich potom hlasovala. Tentokrát bylo možné podpořit oblíbené aplikace v osmi kategoriích. Oproti předchozímu ročníku doznaly některé kategorie změn. Přibyla například kategorie Novinka roku, do které bylo možné nominovat mobilní aplikaci, která se objevila v tržištích po 1. lednu 2013 a je stále dostupná ke stažení. Vlastní kategorii měly i aplikace určené výhradně pro tablety.

Svého vítěze vybírala tradičně i odborná porota. Zatímco loni rozhodovala pouze v jedné kategorii, letos měla možnost ocenit aplikace v kategoriích Marketingová Inspirace a B2B aplikace. Zvláštní cenu za nejlepší uživatelskou zkušenost udělila agentura ExperienceU.

Nominační fáze ankety se letos zúčastnilo 863 lidí, kteří navrhli 405 českých a slovenských aplikací. Celkem letos došlo od veřejnosti 12 393 hlasů, zhruba o tři tisíce více než loni.

Zástupci všech oceněných aplikací.
Autor: Charlie, Lupa.cz

Zástupci všech oceněných aplikací.

Výsledky hlasování veřejnosti podle kategorií

Aplikace pro lepší svět

 1. Potraviny na pranýři
 2. Dobrý anděl
 3. Znakujte s námi

Cenu za Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI) převzal její tiskový mluvčí Pavel Kopřiva, který připomněl, že web Potraviny na pranýři zvítězil loni v anketě Křišťálová Lupa v kategorii Veřejně prospěšná služba. „Když jsme zvítězili i v této anketě, tak nezbývá věřit, že to snad děláme opravdu dobře. Je to pro nás závazek, abychom i do budoucna přispívali ke kultivaci trhu s potravinami. Jsme rádi, že i státní správa umí dělat služby pro veřejnost, které má veřejnost ráda a umí je dělat levně,“ uvedl Kopřiva.

Aplikace je k dispozici pro Android, Windows Phone, Windows 8 a iOS.

E-commerce aplikace

 1. Alza.cz
 2. Aukro.cz
 3. Damejidlo.cz

Největší tuzemský e-shop umožňuje svým zákazníkům nakupovat i prostřednictvím mobilní aplikace pro Android, iOSWindows Phone. Kromě nakupování ale aplikace nabízejí například online přístup ke staženým e-knihám nebo synchronizaci rozposlouchanosti audioknih mezi více zařízeními.

V dohledné době Alza.cz nabídne i speciální tabletové verze aplikace.

Klientský servis

 1. Můj Vodafone
 2. Mobilní bankovnictví
 3. Servis 24 Mobilní banka

Aplikace Můj Vodafone zákazníkům stejnojmenného telekomunikačního operátora umožňuje jednoduchý přístup k jejich účtu. Mají tak k dispozici například podrobné vyúčtování služeb či informace o provolaných minutách či odeslaných SMS a čerpání datového limitu. Aplikace je dostupná pro platformy Android, iOSWindows Phone.

Zástupce Vodafonu přebírá z rukou programového ředitele TUESDAY Business Network Michala Zolmana cenu za vítězství v kategorii Klientský servis.
Autor: Charlie, Lupa.cz

Zástupce Vodafonu přebírá z rukou programového ředitele TUESDAY Business Network Michala Zolmana cenu za vítězství v kategorii Klientský servis.

Média

 1. ČT Sport
 2. LiveSport
 3. Svetandroida

Vzhledem k tomu, že na prvních dvou místech se umístily aplikace sportovního zpravodajství, dá se dedukovat, že výsledky hlasování ovlivnila Zimní olympiáda v Soči. Mobilní aplikace veřejnoprávního programu ČT Sport je dostupná pro širokou škálu zařízení. Nechybí podpora platformy Android, Windows Phone, Symbian, Bada, iOS pro iPhoneiOS pro iPad.

Hry

 1. Dead Trigger 2
 2. Mozkovna
 3. Oběšenec

Nejlepší hrou zvolili hlasující „vyvražďovačku zombíků“ Dead Trigger 2. „Do hry Dead Trigger jsme vkládali a stále vkládáme obrovské množství energie. Na cestě je nový update,“ prozradil při přebírání ocenění Tomáš Nawar, PR manažer MADFINGER Games, nezávislého herního studia, které vzniklo v roce 2010 v Brně. Specializuje se na hry s vysokou grafickou kvalitou, kterým se podařilo prorazit na globálním trhu. Dead Trigger 2 je k dispozici pro operační systémy AndroidiOS.

Tomáš Nawar z vývojářského studia Madfinger Games přebírá ocenění.

Tomáš Nawar z vývojářského studia Madfinger Games přebírá ocenění.

Životní styl

 1. FDb.cz
 2. TVprogram.cz
 3. Kaloricketabulky.cz

FDb.cz spojuje televizní program, program kin a filmovou databázi do jediné aplikace. „Konečně jsme v něčem porazili tu naši největší konkurenci, kterou všichni znáte. Aplikaci budeme stále vylepšovat, můžete se těšit na novinky,“ uvedl Pavel Matoušek při přebírání ceny. Narážel tak na konkurenční projekt ČSFD.cz. Jeho aplikace se stala absolutním vítězem loňského ročníku Aplikace roku. FDb.cz je jako mobilní aplikace k dispozici pro platformy Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry, Symbian a MeeGo.

Novinka roku

 1. Mapy.cz (offline)
 2. Youradio
 3. Česká kuchařka

Martin Fuks ze Seznamu se na pódiu objevil při slavnostním vyhlašování celkem třikrát. Kromě vítězství v kategorii Novinka roku se totiž aplikace Mapy.cz stala celkovým vítězem ankety. Tedy aplikací, která v průběhu hlasování získala od veřejnosti nejvíce hlasů. Ocenili ji také odborníci na UX z ExperienceU. Ta hodnotila všechny aplikace, které zvítězily v kategoriích rozhodnutých hlasováním veřejnosti. Z nich vybrala tu, která dosáhla nejlepších výsledků v oblasti User Experience.

Seznam tak jako vítěz hlavní ceny může pro svou aplikaci čerpat inzertní prostor na serverech jako jsou Lupa.cz, Root.cz, Měšec.cz a další v hodnotě 150 000 Kč. Zároveň získal uživatelské testování ve špičkově vybavené laboratoři ExperienceU v hodnotě 50 000 Kč.

„V průběhu pár týdnů přidáme letní mapy, na kterých budou koupaliště, ale i nudapláže. Zároveň přidáme do offline map i celé Slovensko,“ prozradil Fuks. Ještě před letními prázdninami by se měly objevit nové verze aplikace pro Android a Windows Phone. Seznam.cz ale plánuje letos přijít i s verzemi speciálně určenými pro tablety. V současné době je aplikace dostupná pro platformy Android, iOSWindows Phone.

Martin Fuks ze společnosti Seznam.cz při přebírání jedné z cen.
Autor: Charlie, Lupa.cz

Martin Fuks ze společnosti Seznam.cz při přebírání jedné z cen.

Tabletovka roku

 1. Tabletový týdeník Dotyk
 2. ČSOB smartbanking
 3. ŠKODA Interaktivní katalog

Šéfredaktorka Dotyku Eva Hanáková připomněla, že ryze tabletový týdeník, který začal vycházet loni v květnu, získal před dvěma měsíci v Londýně ocenění v rámci European Digital Media Awards. O pár dní později se Dotyk stal v rámci soutěže Časopis roku nejlepším digitálním počinem v Česku. 

Cloud23

B2B aplikace

 1. mForce CRM
 2. LEO Express VIS
 3. eObchodnik

V kategorii, o jejímž vítězi rozhodovala odborná porota, se na první příčku probojovalo mobilní řešení pro firemní systém mForce. Obchodník má díky němu neustále při sobě plán schůzek nebo potřebné informace o zákazníkovi. Zároveň si může prostřednictvím tabletu zaznamenat do systému zápis ze schůzky.

Marketingová inspirace

 1. ZOH 2014
 2. Letná 2014
 3. Horská služba

Odbornou porotu z nominovaných aplikací, které zvýšily povědomí o poskytované službě či produktu, nejvíce zaujala oficiální česká aplikace pro XXII. zimní olympijské hry v Soči, kterou uživatelům nabídl Český olympijský výbor společně s firmou T-Mobile. K dispozici byla pro Android, iOSWindows Phone.

Daniel Broulík ze společnosti T-Mobile během přebírání ceny v kategorii Marketingová inspirace.
Autor: Charlie, Lupa.cz

Daniel Broulík ze společnosti T-Mobile během přebírání ceny v kategorii Marketingová inspirace.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).