Hlavní navigace

Aplikacím slibujícím fanoušky na sociálních sítích naletěly statisíce lidí

18. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Je s podivem, jak něco tak hloupého může být tak úspěšné. Podvodné aplikace uživatele nakonec okradly o informace i o peníze.

Android/Fasurke je označení pro podvodné aplikace, které se dostaly do Google Play a v době před čtyřmi měsíci se jim podařilo dosáhnout mezi 250 tisíci až jedním milionem stažení. Uživatelům slibovaly zvýšení počtu sledujících na sociálních sítích, ale nic takového samozřejmě nesplnily.

Podvodné aplikace od uživatelů získávaly osobní informace, trikem je přivedly k opakovanému placení či k souhlasům s odběrem služeb. Slíbené tisíce sledujících na Twitteru či fanoušků na Facebooku se pochopitelně nedostavily. 

V té nejjednodušší podobě se ale chovaly stejně jako dnešní široce rozšířené podvodné soutěže na sociálních sítích – nikdy nekončící záplava nabídek, dárků, kuponů a nutného ověření identity v podobě předání e-mailu, jména, adresy, data narození, pohlaví a (hlavně) telefonního čísla.

ebf - tip - debata

Další stahování aplikací nezastavilo ani to, že podvedení uživatelé psali negativní recenze a na aplikace si stěžovali prostřednictvím mechanismů v Google Play. Google nakonec všechny podvodné aplikace z Google Play odstranil, ale stejný arzenál triků se může objevit kdykoliv znovu. A je nutné si uvědomit, že žádná z těchto aplikací vlastně sama o sobě škodlivá nebyla – uživatelé si ale neuvědomovali, že dávají například souhlas se zasíláním zpoplatněných SMS.

V ESET Discovered Bogus Apps at Google Play Which Promise New Followers a Fake apps on Google Play tricked users into paying instead of delivering promised followers najdete ještě podrobnější informace i příklady, jak tyto aplikace fungovaly.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).