Hlavní navigace

Apple prohrává v antimonopolním řízení týkajícím se e-knih

10. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obvinění z cenové konspirace skončilo dohodou knižních dodavatelů a prohrou Apple.

Federální soud rozhodl ve sporu řešícím nepovolené cenové dohody mezi Apple a největšími americkými knižními vydavateli v neprospěch Apple. Soudkyně Denise Cote došla k závěru, že Apple konspirovala s hlavními vydavateli knih ohledně zvýšení cen e-knih v souvislosti s uvedením iPadu na trh (v roce 2010).

Apple se nepodařilo uspět s obranou tvrdící, že pouze spolupracovali s vydavateli, kteří byli nespokojení s cenovou politikou Amazonu. Cote argumentaci odmítla s tím, že společnost nebyla pasivní hráč, místo toho hrála centrální roli v „usnadnění a provádění této konspirace“.

Soudní řízení samozřejmě není u konce, v dalším kroku se bude rozhodovat o způsobených škodách a Apple se, podle vlastních slov, chystá odvolat. Tvrdí, že ke konspiraci ohledně cen e-knih nedošlo. A také tvrdí, že v roce 2010 dalo zákazníkům více možností, postarala se o zavedení „tolik potřebných inovací a konkurence na trhu“. Navíc, stejně jako dříve, tvrdí, že se tím podařilo rozbít monopol Amazonu.

MM balicek

Soudkyně se při rozhodování odvolala na „nepřekonatelné důkazy“ v podobě slov Steva Jobse. Ten měl prohlásit, že chápe obavy vydavatelů, že cena 9.99 USD u Amazonu za nové knihy je  cena nahlodávající vnímanou  hodnotu jejich produktů, a také to, že společnost Apple je ochotna vyzkoušet ceny knih za 12.99 a 14.99 USD. A také to, že v době uvádění e-knižního obchodu od Apple to byl sám Jobs, kdo koupil knihu za 14.99 USD a novináři řekl, že cena Amazonu (9.99 USD)  za tutéž knihu bude brzy irelevantní, protože všechny ceny budou „brzy stejné“.

Pro americkou justici jde o „vítězství pro miliony spotřebitelů, kteří si zvolili čtení knih v elektronické podobě“. Ti, podle soudu, byli v rámci dohody o cenách nuceni za knihy platit o několik dolarů více. Jak dopadne určení výše škody, jasné není, ale federální vláda například chce, aby společnost dostala na dva roky zákaz umožnit vydavatelům určovat ceny místo prodejců

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).