Hlavní navigace

Apple prohrává v antimonopolním řízení týkajícím se e-knih

Obvinění z cenové konspirace skončilo dohodou knižních dodavatelů a prohrou Apple.
Daniel Dočekal
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Federální soud rozhodl ve sporu řešícím nepovolené cenové dohody mezi Apple a největšími americkými knižními vydavateli v neprospěch Apple. Soudkyně Denise Cote došla k závěru, že Apple konspirovala s hlavními vydavateli knih ohledně zvýšení cen e-knih v souvislosti s uvedením iPadu na trh (v roce 2010).

Apple se nepodařilo uspět s obranou tvrdící, že pouze spolupracovali s vydavateli, kteří byli nespokojení s cenovou politikou Amazonu. Cote argumentaci odmítla s tím, že společnost nebyla pasivní hráč, místo toho hrála centrální roli v „usnadnění a provádění této konspirace“.

Soudní řízení samozřejmě není u konce, v dalším kroku se bude rozhodovat o způsobených škodách a Apple se, podle vlastních slov, chystá odvolat. Tvrdí, že ke konspiraci ohledně cen e-knih nedošlo. A také tvrdí, že v roce 2010 dalo zákazníkům více možností, postarala se o zavedení „tolik potřebných inovací a konkurence na trhu“. Navíc, stejně jako dříve, tvrdí, že se tím podařilo rozbít monopol Amazonu.

MM_influenceri eSport

Soudkyně se při rozhodování odvolala na „nepřekonatelné důkazy“ v podobě slov Steva Jobse. Ten měl prohlásit, že chápe obavy vydavatelů, že cena 9.99 USD u Amazonu za nové knihy je  cena nahlodávající vnímanou  hodnotu jejich produktů, a také to, že společnost Apple je ochotna vyzkoušet ceny knih za 12.99 a 14.99 USD. A také to, že v době uvádění e-knižního obchodu od Apple to byl sám Jobs, kdo koupil knihu za 14.99 USD a novináři řekl, že cena Amazonu (9.99 USD)  za tutéž knihu bude brzy irelevantní, protože všechny ceny budou „brzy stejné“.

Pro americkou justici jde o „vítězství pro miliony spotřebitelů, kteří si zvolili čtení knih v elektronické podobě“. Ti, podle soudu, byli v rámci dohody o cenách nuceni za knihy platit o několik dolarů více. Jak dopadne určení výše škody, jasné není, ale federální vláda například chce, aby společnost dostala na dva roky zákaz umožnit vydavatelům určovat ceny místo prodejců