Hlavní navigace

Monopoly

Andrew Keen: Založit nový Facebook nebo Google? Radši si kupte los

Globální internetové firmy, které nemají větší konkurenci, jsou v řadě věcí mocnější než vlády, říká zahraniční hvězda letošního Czech Internet Fora.

David Slížek

26. 10. 2015 6:30
Doba čtení: 11 minut

Nutí vás někdo používat Google?

Je v módě kritizovat technologické giganty za to, že monopolizují a ovládají internet a ohýbají pravidla ve svůj prospěch. Google z tohoto nevyjímaje.

Jan Handl

15. 10. 2015 6:30
Doba čtení: 2 minuty

Co má společného Google a virus? Šéf Axel Springeru varuje před monopolem

Výkonný ředitel jednoho z největších evropských vydavatelských domů se do Googlu pustil v otevřeném dopise. Vznikla tu globální monopolní síť, varuje.

Jan Beránek

17. 4. 2014 17:50
Doba čtení: 2 minuty

Apple prohrává v antimonopolním řízení týkajícím se e-knih

Obvinění z cenové konspirace skončilo dohodou knižních dodavatelů a prohrou Apple.

Daniel Dočekal

10. 7. 2013 17:27
Doba čtení: 1 minuta

Google se dohodl s FTC, stále ho čeká závěr šetření EU

Devatenáct měsíců dlouhé šetření FTC (Federal Trade Commission) končí dohodou v rámci které dojde k malým změnám hlavně v rámci patentové politiky a vyhledávání. Pro stěžovatele a konkurenty je ale konec šetření bez postihů jenom těžko uspokojující. Šetření FTC zahájilo v červnu 2011 na základě stížnosti několika společnosti (například Yelp, Microsoft a Expedia). Podobně šetření v rámci EU stále běží.

Daniel Dočekal

4. 1. 2013 9:07
Doba čtení: 1 minuta

Microsoft: Google záměrně komplikuje používání Youtube na Windows Phone

Microsoft obvinil Google, že záměrně komplikuje používání Youtube na Windows Phone – Dave Heiner (Microsoft Vice President a Deputy General Counsel) uvádí, že problémy s YouTube na Windows Phone se objevily již v roce 2010. A aby vše fungovalo jak má, tak by prý Google musel YouTube více otevřít jako platformu právě pro telefony s Windows Phone.  Microsoft si na tento problém stěžoval již dříve, v rámci antimonopolních šetření z roku 2010 – jak v rámci Evropské Unie, tak u amerického FTC.

Daniel Dočekal

3. 1. 2013 13:30
Doba čtení: 1 minuta

Evropská Unie se začala věnovat omezení prohlížeče ve Windows RT

Regulátoři Evropské Unie zkoumají, zda omezení prohlížeče ve Windows 8 není možným porušením antimonopolních dohod, se kterými v minulosti Microsoft souhlasil. V zásadě jde o původní dohodu z roku 2009, že uživatel bude mít možnost si ve Windows vybrat prohlížeč prostřednictvím nabídky při instalaci.  Ve Windows 8 zkoumá EU navíc to, že Microsoft nechce jiným prohlížečům (než Internet Exploreru) dovolit existenci ve Windows RT (ARM verze Windows 8 určená hlavně pro tablety).

Daniel Dočekal

19. 7. 2012 20:16
Doba čtení: 1 minuta

Po dvaceti letech skončila antimonopolní soudní pře mezi Novellem a Microsoftem

Soud po skoro dvaceti letech zamítl žalobu na Microsoft týkající se údajného komplikování chodu WordPerfectu a Quattro Pro ve Windows 95 z roku 1994. Novell žalobu ztratil poté, co soud došel k názoru, že se nepodařilo předložit dostatek důkazů, které by vedly k závěru, že Microsoft spáchal jakékoliv kroky, které by porušovaly federální antimonopolní zákony.

Daniel Dočekal

18. 7. 2012 14:56
Doba čtení: 1 minuta

Evropská komise dává Google na výběr. Dohodu nebo obvinění

Podle EK Google znevýhodňoval konkurenční specializované vyhledávače, kopíroval a využíval jejich obsah bez svolení, zneužíval vyhledávání na partnerských webech k zvýhodnění vlastní inzerce a omezoval možnost exportu dat z AdWords. Ozývají se i požadavky na rozdělení Google na více společností.

Daniel Dočekal

30. 5. 2012 6:25
Doba čtení: 3 minuty

Evropská komise dává Google ultimátum. Dohodu nebo obvinění

Joaquín Almunia v tiskovém prohlášení informuje o výsledcích šetření  a hned na samém počátku navrhuje Google urychlené řešení. Dohodnout se. Pokud by na toto Google nepřistoupil, přistoupí Evropská komise k obvinění Google z porušování antimonopolních zákonů. Almunia informuje o výsledcích šetření, které začalo v listopadu 2010 a týkalo se podezření z toho, že Google zneužívá dominantní postavení na trhu.

Daniel Dočekal

22. 5. 2012 9:05
Doba čtení: 1 minuta

FTC šetří akvizici Instagramu Facebookem

Americké FTC (Federal Trade Commission) zahájílo šetření koupě Instagramu Facebookem (transakce v hodnotě jedné miliardy dolarů). Šetření by mohlo trvat až jeden rok a podle zahraničních médií nebude mít vliv na vstup Facebooku na burzu (ke kterému má dojít příští týden). Šetření je rutinní záležitostí, zákony vyžadují aby veškeré akvizice vyšší než 68.2 milionu dolarů byly prověřovány. Co ale může šetření ovlivnit, je uzavření koupě Instagramu, k tomu mělo dojít na konci druhého čtvrtletí.

Daniel Dočekal

11. 5. 2012 12:45
Doba čtení: do minuty

Apple a knižní vydavatelé byli obvinění z kartelové dohody ohledně cen e-knih

Americké Ministerstvo spravedlnosti (DOJ) formálně podalo žalobu na Apple,  Hachette, HarperCollins, Macmillan a Penguin. Viní je z kartelové dohody ohledně cen elektronických knih. Žaloba vychází z ročního vyšetřování, které vyvolal přechod Apple na „agenturní“ model při prodeji e-knih. To mělo vést ke zvýšení cen a ovládáni trhu několika velkými prodejci.

Daniel Dočekal

11. 4. 2012 19:03
Doba čtení: 1 minuta

Evropská unie zkoumá, zda Google zneužívá své dominantní postavení

Evropská komise už od loňského listopadu prověřuje z podnětu Microsoftu a dalších konkurentů, zda Google zneužívá výjimečného postavení na trhu vyhledávačů k omezování hospodářské soutěže v jiných oblastech, například mezi prohlížeči. „Součástí šetření je, že se nyní snažíme zjistit, jestli firma zaujímá dominantní pozici v internetovém vyhledávání,“ řekl evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquin Almunia.

Petr Kočí

16. 9. 2011 15:25
Doba čtení: 1 minuta