Hlavní navigace

Evropská komise dává Google ultimátum. Dohodu nebo obvinění

22. 5. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Joaquín Almunia v tiskovém prohlášení informuje o výsledcích šetření  a hned na samém počátku navrhuje Google urychlené řešení. Dohodnout se. Pokud by na toto Google nepřistoupil, přistoupí Evropská komise k obvinění Google z porušování antimonopolních zákonů. Almunia informuje o výsledcích šetření, které začalo v listopadu 2010 a týkalo se podezření z toho, že Google zneužívá dominantní postavení na trhu.

Joaquín Almunia v tiskovém prohlášení informuje o výsledcích šetření  a hned na samém počátku navrhuje Google urychlené řešení. Dohodnout se. Pokud by na toto Google nepřistoupil, přistoupí Evropská komise k obvinění Google z porušování antimonopolních zákonů. Almunia informuje o výsledcích šetření, které začalo v listopadu 2010 a týkalo se podezření z toho, že Google zneužívá dominantní postavení na trhu.

Podle vyjádření zjistilo šetření možné zneužívání ve čtyřech oblastech.

MMF24

  • V obecném vyhledávání – v podobě zobrazování odkazů na vlastní specifické vyhledávací služby v podobě jiné, než jak zobrazoval odkazy na konkurenci.
  • V specializovaném vyhledávání – pro vlastní specializované („vertikální“) vyhledávací služby Google kopíroval obsah z konkurenčních služeb a používal ho pro vlastní účely. Kopírování se mohlo týkat například recenzí a následného využití bez předchozí autorizace.
  • Ve vyhledávání na partnerských webech – dohody s partnerskými weby týkající se vyhledávání na těchto webech vedly k faktické ex­kluzivitě
  • Ve službě AdWords – nastavení smluvních omezení zabraňujících softwarovým vývojářům nabízet pomůcky umožňující bezproblémový přenos inzertních kampaní z AdWords na další platformy

Almunia v prohlášení informuje, že odeslal dopis Ericu Schmidtovi, ve kterém navrhuje, aby Google během několika týdnů navrhl vlastní řešení těchto čtyř problémů. Pokud navrhované řešení bude přijatelné, nebude nutné přistoupit k obvinění. V případě opačném bude pokračovat běžný proces antimonopolního šetření, který zpravidla končí soudním sporem.

Zdroj: Statement of VP Almunia on the Google antitrust investigation

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).