Hlavní navigace

Apple spouští CarPlay, integruje iOS do palubních systémů automobilů

Martin Vyleťal

V první fázi bude možné prostřednictvím Siri například odpovídat na zprávy či ovládat navigaci u některých modelů automobilek Ferrari, Mercedes-Benz a Volvo. Brzy přibudou další.

Společnost Apple dnes na autosalonu v Ženevě oznámila oficiální spuštění programu CarPlay. Ten umožňuje integrovat operační systém iOS do palubních systémů v automobilech. Řidiči vybraných modelů tak budou moci prohledávat adresář kontaktů, telefonovat, odpovídat na zprávy, či ovládat navigaci prostřednictvím hlasových povelů Siri. Palubní systém propojený s Apple mapami ukáže také například aktuální informace o intenzitě dopravy či předpokládaný čas příjezdu do cíle vaší cesty.

Kromě toho CarPlay nabídne majitelům iPhonů přístup k hudbě a službě iTunes Radio. Podporovat by měl i streamingové služby třetích stran, jako například Spotify či iHeartRadio. CarPlay bude možné ovládat z rozhraní palubního systému nebo prostřednictvím hlasových povelů Siri. Pro jejich aktivování postačí zmáčknout speciální tlačítko na volantu.

Automobily s podporou CarPlay by se na trhu měly objevit v průběhu letošního roku. Zpočátku půjde o vybrané modely automobilek Ferrari, Mercedes-Benz a Volvo.

Do konce roku zřejmě přijdou na trh i první modely se systémem CarPlay od značek Honda, Hyundai a Jaguar. V následujících letech se CarPlay dočká ještě masivnějšího rozšíření. Na projektu chtějí spolupracovat i automobilky BMW, Ford, General Motors, Kia, Mitsubishi, Nissan, PSA Peugeot Citroën, Subaru, Suzuki a Toyota.

Marcom

Apple CarPlay bude dostupný jako aktualizace operačního systému iOS 7 a bude fungovat s telefony iPhone 5, 5s a 5c.

CarPlay je důkazem, že boj o nadvládu nad digitálním světem se přesouvá na čtyři kola. Na informačním a zábavním systému do aut, který má být založen na operačním systému Android, pracuje i konkurenční Google.

Našli jste v článku chybu?
6. 3. 2014 10:46

Podobnou zkušenost mám taky - Linguatronic mi rozumí velice dobře bez toho, abych ho vůbec musel na můj přízvuk učit, zatímco co z mých vět udělá Siri, nad tím občas zůstává rozum stát - bez ohledu na to, že se prý Siri přizpůsobuje výslovnosti daného uživatele...

Jinak pozor, Němci sice byli fašisti a měli jednotky SS, ale Mercedes i tak psali vždy jen s jedním "s" :-)

5. 3. 2014 11:47

Podle prezentace to nelze vyloučit ani potvrdit. Ale žádný strach v ČR iCar dostupné podle všeho nebude, protože bude podporovat jen jazyky\regiony pro které je Siri.

VW nevím o tom že by oznámilo kompatibilitu s iCar, Audi ano. VW jde do Androidu.

Bude záležet na konkrétní implementaci výrobce. Ale zatím to vidím jako hodně zbytečný systém , není tam jaksi přidaná hodnota. Prostě spousta vozů zástupné systémy už má.