Hlavní navigace

Apple stále vládne světu tabletů, otázka je, jak dlouho

5. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Apple.com
Čerstvá data společnost Canalys hovoří o 34 milionech tabletů dodaných v druhém čtvrletí roku 2013, což představuje 31 % počtu dodaných PC

Osobní počítače asi skutečně budou ohroženy stále rostoucími dodávkami tabletů. 34 milionů z druhého čtvrtletí tohoto roku je nejenom skoro třetina počtu dodaných PC, ale meziročně jde o 43% růst.

Tabletům sice stále vládne Apple, ale v dodávkách došlo k 14% poklesu a tržní podíl poklesl na 42,7 %, přitom v totožném období loňského roku byl 71 %. Apple se nedaří odolávat Samsungu (z 7,8 % tržního podílu na 21,6 %) ani „ostatním“, zejména záplavě levných tabletů od velkého množství různých výrobců (z 15,9 % podílu na 22,6 %). Polepšili si ostatně i Amazon.com, Lenovo či Acer. A není nezajímavé vědět, že hlavním dílem se na růstu podílejí tablety s malým displejem.

Dodávky tabletů Q2 2013 vs Q2 2012 (Zdroj: Canalys)

Dodávky tabletů Q2 2013 vs Q2 2012 (Zdroj: Canalys)

Canalys zmiňuje, že Apple doplácí na stárnoucí portfolio, ale také to, že nové produkty budou mít podstatně menší dopad tak jako tak. Z tabletů je podle Jamese Wanga, analytika společnosti Canalys, „mainstreamový produkt a inovace hardware je stále složitější“. Canalys zmiňuje i nízké ceny značkových tabletů s Androidem, které můžete mít za cenu menší než 150 dolarů, samozřejmě za cenu zcela minimálních marží pro prodejce či distributory.

Cloud23

Canalys také uvádí, že trh s velkými tablety se prakticky zastavil a i Apple má stále větší problém s prodejem větších iPadů. Nemluvě o problémech Microsoftu se zásobami vyrobených Surface  RT, které se nestaly prodejnými ani po snížení ceny. Canalys dokonce očekává, že by se cena Surface RT měla snížit (popravdě za 350 dolarů na počátku to bylo poněkud mimo realitu). 

Zdroj: Small tablets drive big share gains for Android

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).