Hlavní navigace

Apple v Evropě zdražuje v App Store. Kvůli novému systému DPH

Jan Beránek

Daňová novinka, která nutí zaoceánské firmy platit daň z přidané hodnoty v zemi, ve které je zboží spotřebováno, má první reálné důsledky.

Kromě Evropské unie se novinka týká i Kanady a Norska. Naopak na Islandu se ceny aplikací sníží a v Rusku dojde ke změnám, které vyplývají z posledního vývoje kolem kurzu rublu. Podle serveru The Next Web to Apple připomněl v e-mailu vývojářům. Hlavním důvodem je podle firmy změna daňových zákonů a měnových kurzů na Starém kontinentu. 

Zvětšuje se tak rozdíl mezi evropskými a americkými cenami v aplikačním obchodě, který láme rekordy. Jen za prvních sedm dní nového roku utratili uživatelé v AppStore půl miliardy dolarů. Za loňský rok také vyplatila firma vývojářům přes deset miliard dolarů

Content 2017 Tip Kytary

Od nového roku začal platit nový systém DPH, respektive se v rámci Evropské unie sjednotil. Všechny firmy, které poskytují digitální služby a obsah, tak musí platit DPH v zemi, ve které je služba spotřebována. 

Dosavadní praxe fungovala tak, že si DPH nechávala ta země, ve které se firma usadila. To bylo v případě Applu Lucembursko, kde je DPH jen 3 %. „Je to způsob, jak získat další peníze od firem z USA a ze zemí mimo EU. Komplikace to ale přinese i těm evropským, a to kvůli zvýšené administrativě,“ říká Martin Diviš z PwC s tím, že na novinku se nejvíce připravovali především operátoři. 

Našli jste v článku chybu?
12. 1. 2015 9:10

Pokud ty prachy, které na tom náš stát vydělá, půjdou do školství, aby se mezi lidi nepouštěli jedinci, kteří jsou schopni vyprodukovat výrazy jako "vydno", "vidělat" apod., jsem všema deseti pro.

9. 1. 2015 12:17
Petr (neregistrovaný)

A kromě toho, že EU zákazníci budou platit víc, se podařilo zničit celý EU mikrobyznys, protože pravidla nového zdanění není možné v určitých případech plnit.

Jinak cena za všechny služby nyní bude:

základní cena + vypočítaná DPH pro danou zemi + poplatek za platební bránu (především PayPal) + poplatek třetí straně (kvůli nemožnosti přihlásit se do MOSS se musí prodávat přes třetí stranu, v případě App Store se nic nemění - nemusíte se registrovat do MOSS, ale platíte poplatek

No a kdy…