Hlavní navigace

ARD a ZDF vidí v pozemním vysílání budoucnost, v roce 2017 nasadí DVB-T2

19. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Z okolních zemí sousedících s Českem využívá technologii DVB-T2 na komerční bázi pouze Rakousko. Tady funguje služba simpliTV, která nabízí přibližně tři desítky programů včetně HD stanic.

Německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF podporují i do budoucna pozemní vysílání jako důležitou platformu pro šíření televizního signálu. Obě média včera prostřednictvím tiskových zpráv informovala o tom, že v roce 2017 zahájí přechod na technologii DVB-T2, který bude ukončen v roce 2020. Jako hlavní výhoda pozemního vysílání byl zmíněn fakt, že je bezplatné – na rozdíl od kabelové televize a satelitu. To ale není úplně pravda. V Rakousku například společnost ORS spustila placenou DVB-T2 službu simpliTV, v niž jsou programy kódované.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Virtuální multiplex 1a může ČT posloužit i k přechodu na DVB-T2, věří Ivo Ferkl a Pavel Hanuš

Další z výhod pozemního vysílání DVB-T2, je v tom, že se sníží náklady na distribuci signálu. Lutz Marmor, předseda představenstva ARD a ředitel NDR, uvedl, že je důležité, aby každý divák měl možnost vidět vysílání tohoto média kdekoliv a kdykoliv s pokud možno co nejmenším úsilím a za co nejmenší náklady. Možnost přechodu na technologii DVB-T2 umožní pochopitelně také otevřít dostatečný prostor pro programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Aby bylo možné provést úspěšnou migraci na tento standard, je nezbytné si zajistit hladký přechod, což by mělo umožnit provoz v pásmu 700 MHz do roku 2020.

KL22_nominace

ČTĚTE TAKÉ: Jak Nova s ČT „zalehly“ kmitočty a ČTÚ opět pozdržel DVB-T2

ZDF navíc opřela správnost svého rozhodnutí i o aktuální data o počtu diváků, kteří přijímají televizi v Německu pozemní cestou. Má jich být 11 procent a v některých městských oblastech dokonce až 20 procent. Za pozemním digitálním vysíláním televize rozhodně stojíme. Tato technologie navíc umožňuje i sledování vysílání na přenosných zařízeních. Přechod na vyšší systém pak přinese další zvýšení kvality, uvedl včera v Mohuči ředitel ZDF Thomas Bellut. Jako jedna z výhod byla zmíněna i možnost, že díky dostatečnému prostoru už některé programy nebudou muset sdílet společné pozice, jako je tomu v případě KiKA a zdf_neo.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.