Hlavní navigace

Argentina řeší odliv kapitálu omezením nákupů v zahraničních e-shopech

24. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Argentinci mohou nově nakoupit bez omezení v zahraničních e-shopech zboží jen za 25 dolarů ročně. Nařízení vláda přijala jako součást řešení svízelné ekonomické situace.

Argentinské peso je v problémech. Tamní centrální banka tento týden přestala domácí měnu podporovat intervencemi, protože se potýká s nedostatkem devizových rezerv. Jen loni se propadly o téměř třetinu a jsou tak na sedmiletém minimu. 

Devizové rezervy jsou přitom jediným zdrojem pro splácení závazků zahraničním věřitelům. Argentinská vláda se již delší dobu snaží omezit transakce v zahraničních měnách. Nyní přichází s omezením, které postihne ty, kteří nakupují zboží v zahraničních e-shopech.

Bez cla pouze do 25 dolarů ročně

Nově budou moci Argentinci v zahraničních internetových obchodech nakoupit bez omezení pouze zboží v hodnotě do 25 dolarů (500 Kč). Nenechte se zmást, není to limit na jednu objednávku, ale roční limit na jednoho obyvatele. 

Argentinci, kteří si budou chtít pořídit zboží nad tento limit, se musí u tamní vlády zaregistrovat jako dovozci. Tím pádem se na ně budou vztahovat celní předpisy, jako na kteréhokoliv obchodníka, který do země dováží zboží ze zahraničí.

Kromě byrokratického papírování má Argentince od nákupů v zahraničních e-shopech odradit i nově uvalená daň. Ta činí 50 %, a to nejen z ceny zboží, ale také z poštovného. Lidé, kteří překročí pětadvacetidolarový limit, si budou muset nově balíčky vyzvedávat přímo na celním úřadě. 

Omezení se možná nedotkne potravin

Správce státní pokladny ale zároveň se zveřejněním nového nařízení oznámil, že Generální ředitelství cel by mělo v dohledné době připravit seznam potravin, na které se omezení vztahovat nebudou. Nařízení se týká výhradně fyzického zboží. Nedotkne se tak například nákupů elektronických knih či mobilních aplikací.

Nákupy v zahraničních e-shopech zažívají v Argentině v poslední době boom. V loňském roce v nich nakoupilo zhruba 1,5 milionu Argentinců, což představuje oproti roku 2012 nárůst na dvojnásobek.

KL22 hlasovani

Není to přitom poprvé, co se argentinská vláda snaží nákupy svých obyvatel v zahraničí omezit. Už loni zavedla dovozní clo ve výši 35 % na zboží zaplacené prostřednictvím zahraniční platební karty.

Zdroj: Post and ParcelČT24

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.