Hlavní navigace

Arte koprodukuje s ČT. „Strýček Archimedes“ bude o emigraci do Československa

25. 5. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Francouzsko-německý kulturní kanál chystá s Českou televizí další projekt. Po Husovi a Havlovi je na řadě snímek o pobytu řeckých emigrantů ve 40. a 50. letech.

Nový koprodukční film Můj strýček Archimedes je dalším na seznamu společných děl, mezi která patří například dokument o Václavu Havlovi, v Německu odbornou kritikou velmi příznivě hodnocená trilogie o Janu Husovi či vybrané přenosy České filharmonie.

Snímek pojednává o prvním období pobytu řeckých emigrantů v Československu ve 40. a 50. letech, kterých se tu, podle Wikipedie, po skončení řecké občanské války usadilo více než 12 000. Jednalo se o občany převážně levicového zaměření, ale např. také o několik desítek válečných zajatců z řad královské armády. V první vlně v roce 1948 dorazilo přes 3000 dětí, na přelomu let 1948–1949 je následovali dospělí. Zpočátku izolovaná skupina se v polovině 50. let adaptovala a postupně se Řekové rozmístili téměř po celé republice. Část z nich, zejména ti starší, se snažila po pádu vlády řecké vojenské junty vrátit do vlasti, což se jim ve větší míře dařilo až v 80. letech 20. století.

Film vzniká v režii Georgise Agathonikiadise (foto níže) a jde o příběh Řeka Archimeda a Čecha Karla, kteří se přes značnou rozdílnost povah stávají opravdovými přáteli. V hlavních rolích se objeví Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil.

ČTĚTE TAKÉ: Arte představilo projekt virtuální reality Arte 360 pro mobilní telefony a tablety

Pořady Arte Europe budou do konce roku 2015 lokalizovány do polštiny

Miroslav Donutil a režisér Georgis Agathonikiadis.
Autor: ČT

Miroslav Donutil a režisér Georgis Agathonikiadis.

Pro koprodukce se zahraničními partnery hledáme vždy témata, autory i látky, které mohou být sdělné pro celoevropské publikum. Saháme tak často do historie, k osobnostem, které dalece přesáhly hranice naší země. Po Václavu Havlovi nebo Janu Husovi nyní chystáme například projekt o Tomáši Baťovi nebo právě film o pobytu řeckých emigrantů v Československu, Můj strýček Archimedes, říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: Samotné propojení s německo-francouzským kulturním kanálem Arte je pak pro Českou televizi jednak prestižním partnerstvím, jednak cestou k novému publiku, ale i zdrojem nemalých finančních investic. Díky nim mohou být naše projekty mnohem ambicióznější, a to po všech stránkách.

ebf - tip do článku - debata

Režisér Georgis Agathonikiadis už pro Českou televizi natočil drama Hořký sníh o svědomí vojáka z druhé světové války či kriminálku Stín smrtihlava. Spolupracoval i na pořadu Vůně krétské kuchyně.

Česká televize spolupracuje s Arte od roku 2013 a první koprodukcí byl biografický film Andrey Sedláčkové Život podle Václava Havla následovaný třídílným snímkem Jan Hus. Kromě dokumentů a filmů vznikly za dobu spolupráce také například záznamy koncertů České filharmonie, které německo-francouzská stanice odvysílala společně s Českou televizí. Mezi další, již potvrzený a rozpracovaný projekt, patří film o Tomáši Baťovi, který má reflektovat jeho originální metody řízení výroby a obchodu i motivaci pracovníků.

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).