Hlavní navigace

Asociace Jendy Perly: Guerilové lákání zaměstnanců na Facebooku lepší než Jobs.cz?

6. 6. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Perla
V pražských digitálních agenturách to muselo v úterý odpoledne nejspíš vypadat jako v rozzlobených včelích úlech.

Klienti digitálních agentur šli v úterý zřejmě na chvíli stranou a kreativci společně se social media specialisty vymýšleli, jak nejlépe zareagovat na provokaci konkurence. Lidé z branže se bavili a rozpoutali debatu o přínosnosti toho, co se stalo. 

Co to vlastně bylo? Před čtvrtou hodinou odpolední si pětice zaměstnanců agentury Havas Prague změnila své profilové fotografie na jednotlivá písmena firemního brandu Havas a začali tapetovat facebookové zdi konkurence. Jejich příspěvky obsahovaly vždy stejnou pětici inzerátů na pozice v digitální sekci agentury a vloženy správně za sebou vytvořily v boxu Recent Posts by Others na Facebook stránkách konkurenčních agentur vertikálně napsané logo Havasu.

Havas takto projel stránky všech agentur sdružených v sekci Digitální agentury při Asociaci komunikačních agentur. Koho všechno zasáhl, se můžete podívat v galerii na Facebooku. Třešničkou na dortu pak byla otevřená skupina Práce v reklamě, kde se díky funkcím Facebooku podařilo nápis vyskládat hezky horizontálně.

Snažím se představit, jaké asi byly reakce v jednotlivých agenturách, když se na smartphonech, tabletech a noteboocích začaly objevovat notifikace. Podobné přetahování samozřejmě nevidí žádný zaměstnavatel rád, tohle šlo ale ještě dál. Havas využil stránky svých konkurentů jako médium, které vzbudilo rozruch právě o jejich sdělení. A přinutil je přemýšlet, co s tím. Smazat? Reagovat? Nechat být? 

Jako první začali, snad spontánně, reagovat lidé ze Symbia, kteří sami svými posty o tom, jak milují svoji firmu, vytlačili příspěvky Havasu z první viditelné pětice. Jednoduchá a pěkná reakce. Ogilvy se rozhodlo si do Havasu trochu rýpnout a vysvětlit jim, jak používat správné rozlišení. Nydrle se nebál ukázat ve svém postu screenshot a dát prostě na výběr: „Pojďte raději k nám.“ Méně pochopení asi měli ve Wundermanu, ve kterém box Recent Posts by Others raději ze stránky skryli (EDIT 6.6. 17:30: Omlouvám se agentuře Wunderman za nesprávné tvrzení ohledně jejich zdi. Jak se ukázalo, Wunderman označil posty Havasu jako spam, čímž je fanouškům ze zdi skryl. Box Recent Posts by Others zmizel ze stránky následně proto, že na ní neexistovaly žádné starší posty a tudíž nebylo co zobrazovat. V současné chvíli tak po testu Michala Popeláře z Wundermanu a i mém postu box na stránce opět viditelný je.), a v Symblaze, kteří se rozhodli posty konkurence jednoduše smazat. To nepůsobí úplně pozitivně.

Asi nejdrsnější reakci přineslo MEDIA FACTORY, ale podle reakcí z Havasu to bylo v pohodě.

Asi nejvtipněji zareagovala Zaraguza.

Kromě vtipných reakcí agentur a nadšených palců nahoru vyvolala celá akce taky otázku nad jejím smyslem a přínosem. Sami lidé z Havasu tvrdí, že už mají díky téhle guerilce tři zájemce o práci a to je to, co je bude zřejmě ve finále nejvíce zajímat. Výtky mířily zejména k tomu, že viditelnost takových postů na zdech stránek je velmi nízká, inzeráty jsou na českých stránkách v angličtině, nebo že se dále nepracuje s profily zúčastněných. 

Že většina uživatelů Facebooku konzumuje obsah postovaný stránkami přímo v newsfeedu a na samotnou stránku v životě nepáchne, je průzkumy ověřený fakt. Z osobní zkušenosti si troufnu tvrdit, že v případě zájemců o práci, konkurentů, ale i zaměstnanců samotných agentur je poměr návštěv samotné stránky o něco vyšší, přesto však stále nijak závratný. V celé kampani se ale zjevně počítalo s rozruchem, který vyvolá, a s tím, že sdělení rozšíří samy postižené agentury svými reakcemi. A pak už jen záleží na tom, zda zájemce zaujme víc kreativita původní myšlenky, nebo reakce ;) Anglický text mi nepřijde jako problém, vzhledem k tomu, že ve velkých agenturách se bez angličtiny člověk neobejde. 

BRANDstorming tip2

Pokud by však měla kampaň mít nějakou dlouhodobější dohru, mohla se pokusit mimo jiné vybudovat základnu followerů na jednotlivých osobních účtech a budovat jim profesní osobní brand spojený se značkou agentury. Ne všichni z Havasu, kteří se akce zúčastnili, však mají Follow povolený. Chápu ale, že se jednalo spíše o nárazovou akci. Zajímalo by mě, jak dlouho ji vlastně v Havasu vymýšleli. 

Opravdu by byl Jobs.cz, Twitter nebo LinkedIn účinější?

Jaký bude počet zájemců o práci, to se uvidí, a snad nám Havas prozradí čísla. Náklady byly určitě nižší než inzerce na Jobs.cz nebo LinkedInu. Podobné kreativní guerillové kampaně většinou vzbudí velký ohlas a ukáží značku v pozitivním kreativním světle. To se Havasu povedlo a je dobře, že většina „napadených“ agentur měla koule na vtipnou reakci místo jednoduchého smazání. Sociálně digitální rybníček se pobavil, a teď zpátky do práce pro klienty ;)

Autor článku

Autor je Social Media Maniac na volné noze. Pomáhá firmám i agenturám při přípravě strategií pro sociální média a při správě samotné komunikace. Zároveň školí marketéry i jejich šéfy, aby poznali a využili potenciál sociálních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).