Hlavní navigace

Astra 1M už je připravena k provozu na pozici 19.2 st. vých.

21. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

21. 12. 2008

Společnost EADS Astrium, která navrhla a vyrobila pro společnost SES družici Astra 1M, na svých webových stránkách ve čtvrtek oficiálně oznámila, že satelit, který byl vypuštěn do vesmíru minulý měsíc, už je připraven k provozu na pozici 19.2 st. vých. Přípravy na jeho start probíhaly na kosmodromu Bajkonur od 5. listopadu a k dosažení geostacionární dráhy došlo o osm dní později, kdy byly plně zapojeny jeho solární pole a tři antény. Společnost SES převzala tento satelit 18. listopadu, kdy po dobu jednoho měsíce docházelo k testování jeho funkčnosti.

KL22_nominace

K TÉMATU: Jak fungují satelity V.: Chystané družice a budoucnost satelitní televize

Astra 1M má k dispozici 36 transpondérů, které v budoucnu využije pro poskytování direct-to-home (DTH) služeb, především pak vysílání digitálních kanálů jak v SD, tak i HD rozlišení. Tato družice je čtrnáctým satelitem z řady Eurostar E3000, jedenáct dalších je v současné době v různé fázi vývoje. Dalšími na řadě budou např. Astra 3B a 1N. Včera došlo také k vypuštění družic Hotbird 9 a Eutelsat W2M z kosmického centra v Kourou. Oba satelity dodala opět společnost EADS Astrium. První družice bude parkovat na 13 st. vých., druhá na 16 st. vých.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.