Hlavní navigace

Astra: 40 procent domácností v ČR bude letos HD ready

21. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

21. 1. 2010

40 % domácností v České republice by na konci letošního roku mělo být připraveno sledovat signál ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Vyplývá to z průzkumu Screen Digest TV Intelligence Database, který dnes v Praze prezentoval satelitní operátor SES Astra. Dalším zajímavým zjištěním je fakt, že v roce 2012 by mělo dojít k nárůstu podílu satelitu na tuzemském trhu a tato platforma by se měla stát nejvíce využívanou.

Podle průzkumu STEM/MARK by mělo mít za dva roky zajištěn satelitní příjem 44 % domácností, zatímco terestrickou digitální televizi využije pouze 37 % diváků. V letošním roce přitom bude mít ještě DVB-T oproti satelitu o dvě procenta navrch, když dosáhne 40 % podílu. Následovat bude kabel s 18 % a IPTV s 5 %. To alespoň tvrdí STEM/MARK. Co se týká trhu ve střední a východní Evropě, satelitní televize měla dle průzkumu SES Astra na konci roku 2008 podíl 73,7 % a digitální terestrickou televizi tehdy využívala pouhá 4 % diváků.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.