Jak se násobí počet útoků proti Androidu, má stále větší smysl uvažovat o zavedení mobilního antiviru. Nikdo si ovšem nechce svůj mobil zatížit ani zpomalit.
V rozhodování mohou pomoci výsledky německého AV‑Testu. Právě byly zveřejněny nejnovější za červenec. Zkouškou prošlo 27 z 30 zkoušených bezpečnostních řešení, ne však všechna stejnou měrou.
AV‑Test naštěstí hodnotí nejen to, nakolik které řešení mobil ochrání, ale také to, zda se jeho přítomnost nepodepíše na výkonu, výdrži a na přílišných datových přenosech, popřípadě zda nebude uživatele plašit mylně. Ideálem je plné hodnocení jak co do schopnosti bránit před hrozbami, tak v co nejmenším dopadu na užívání mobilu.
Přes kterýkoli řádek výsledkové tabulky lze přistoupit k podrobnostem o tom kterém řešení. Pak lze porovnat i vybavení různými funkcemi; jejich rozsah však už bodově hodnocen není a na výsledkovou tabulku vliv nemá.
AV‑Test nyní zkouší na Androidu 4.2.2, a to vybízí k otázce, nakolik se lze podle výsledků dohadovat o tom, jaký dopad na běžný výkon mobilu budou mít zkoušená řešení na verzích starších anebo na zařízeních slabších. AV‑Test spolehlivě neuvádí, na kterém zařízení zkouší. Poslední verze jejich „podrobné metodologie“ zmiňuje Samsung Galaxy Nexus, ale také teprve Android 4.0.4.