Hlavní navigace

Až 80 % pošty posílané do e-mailových schránek Seznamu je spam

18. 6. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Denně do 8 milionů schránek míří zhruba 80 milionů zpráv, čtyři pětiny jsou vyhodnoceny jako spam a k adresátům se vůbec nedostanou. E-maily z Číny blokuje Seznam.cz všechny.

Většina zpráv, které míří do schránek uživatelů e-mailu od Seznamu, jsou různé formy spamu. V průměru míří do 8,1 milionů aktivních e-mailových schránek denně 81 milionů zpráv (ve špičkách to může být až o třetinu více). Z toho 64 milionů zpráv, tedy zhruba čtyři pětiny, se k adresátům vůbec nedostanou, protože neprojdou primárním antispamovým filtrem. Seznam.cz využívá pro blokování takových mailů metodu greylistingu.

Ze zbylých 16 milionů zpráv, které projdou primárním filtrem, je zhruba 11 milionů zpráv, které lze označit za hromadné zprávy (ty mimochodem tvoří 90 % nevyžádané pošty). Z nich pak dalších 1,1 milionu zpráv míří do spam filtrů na základě označení uživateli. Aby taková zpráva spadla do spamu, musí se na tom shodnout určitý počet uživatelů. Kolik jich musí být David Finger, produktový manažer Seznam.cz Email, neprozradil s tím, že se to liší případ od případu v závislosti na dalších proměnných.

Loni Seznam.cz na určitou dobu zablokoval i populární nástroj pro rozesílání mailů Mailchimp:

Nejvíce příchozích spamů míří do seznamáckých schránek ze Spojených států, Velké Británie, Německa či Indie. Některé země, které dříve vévodily žebříčkům původců spamu, ve statistikách Seznamu nenajdete. Například z Číny přichází tak obrovské množství spamu, že se v Seznamu rozhodli blokovat veškeré e-maily posílané z čínských IP adres. Podle Ireny Zatloukalové, tiskové mluvčí Seznam.cz, je ale možné před cestou do Číny firmu požádat, aby konkrétní IP adresu odblokovala. Podobně Seznam blokuje i IP adresy některých afrických států


Autor: Seznam.cz

Seznam.cz musí řešit nejen příchozí, ale i odchozí spam. Jeho schránky jsou totiž též využívány spammery pro rozesílání nevyžádaných zpráv. Nejvíce jsou pro tyto účely seznamácké schránky zneužívané v Rusku, Kazachstánu a Egyptě. Jen z Ruska přichází každý den zhruba 15 milionů takových zpráv. Pro Seznam to představuje problém. V minulosti se kvůli tomu dostal na několik spamlistů, včetně „černé listiny“ Microsoftu.

Spammeři si pro tento účel zakládají buď nové schránky, nebo se připojují k již existující schránce a bez vědomí jejího majitele ji využívá pro rozesílání spamu. Takto ukradené schránky umí Seznam.cz podle Fingera detekovat a nekompromisně je zablokuje. Do konce února takto odstřihl 57 tisíc e-mailových účtů. Pokud se původní uživatel chce k zablokované schránce přihlásit, je vyzván ke změně hesla. Ze zmiňovaných 57 tisíc účtů bylo heslo změněno jen u 57 % z nich. 

Problémy s hromadnými e-maily se netýkají jen zahraničních spammerů, podle Fingera je to i poměrně častý nešvar českých firem, které nedodržují pravidla pro rozesílání komerčních sdělení. „Právě pro ně jsme připravili stránku se základními pravidly a dvěma jednoduchými nástroji, Jedním z nich je Feedback Loop, který napomáhá odesílatelům čistit jejich databázi od adres, které jejich zprávy označily jako spam. Druhým je pak List Unsubscribe usnadňující uživatelům odhlášení z odběru,“ uvedl Finger.

ICTZ23

A dodal, že občas se stává, že spam rozesílají i některé renomované české firmy. Seznam.cz většinou řeší takové případy domluvou, na Úřad pro ochranu osobních údajů se v této souvislosti obrátil zatím jen v jednotkách případů.

Boj proti spamu není levná záležitost. Firma sice nechce prozradit, kolik na něj vydává finančních prostředků. Finger nicméně prozradil, že se jedná o náročnou věc, jak co se týče potřebných strojových, tak personálních kapacit. „Máme k dispozici 14 vývojářů a polovina z nich se věnuje výhradně antispamu,“ uvedl Finger.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.