Hlavní navigace

Až 90 procent softwaru z aukcí tvoří nelegální kopie

30. 6. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V průměru až devět z deseti programů prodávaných prostřednictvím internetových aukcí představují pirátské kopie. Alespoň to tvrdí kontroverzní protipirátská organizace BSA. Podvodníci prý sází na to, že uživatelé stále populárnějších aukcí jsou zvyklí kupovat zde levnější věci z druhé ruky a jednoduše řečeno nezpozorní při podezřelých cenách softwaru. BSA upozorňuje, že se tento trend objevuje hlavně v zemích s nižší mírou softwarového pirátství (20 až 50 procent), kam spadá i Česká republika,…

V průměru až devět z deseti programů prodávaných prostřednictvím internetových aukcí představují pirátské kopie. Alespoň to tvrdí kontroverzní protipirátská organizace BSA. Podvodníci prý sází na to, že uživatelé stále populárnějších aukcí jsou zvyklí kupovat zde levnější věci z druhé ruky a jednoduše řečeno nezpozorní při podezřelých cenách softwaru. BSA upozorňuje, že se tento trend objevuje hlavně v zemích s nižší mírou softwarového pirátství (20 až 50 procent), kam spadá i Česká republika, kde je podle dat BSA nelegálně užíváno 38 procent programů.

Uživatelé v těchto zemích mají totiž značné povědomí o rizicích spojených s pirátstvím. Mnozí se proto snaží opatřit legální software za co nejméně peněz, a snadno tak padnou za oběť podvodníkům, uvedl Jan Hlaváč, mluvčí BSA pro Českou republiku. BSA se snaží spolupracovat s provozovateli aukčních serverů. Meziročně se nám podařilo uzavřít téměř trojnásobný počet nelegálních aukcí. Zatímco provozovatelé aukcí na naši žádost zavřeli předloni 6904 online aukcí, loni to bylo již 18 314, tvrdí Jan Hlaváč. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.