Hlavní navigace

Až se vás celní kontrola zeptá na vaše účty na sociálních sítích…

27. 6. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Bloomua / Shutterstock
…budete vědět, že se opět o kousek blížíme k digitální totalitě a je čas nastudovat si pečlivě, o čem to vlastně psal George Orwell.

Američtí celníci se podle informací amerických médií brzy chystají vyptávat na to, jaké máte účty na sociálních sítích. Alespoň to plyne z návrhu na doplnění stávajících formulářů pro návštěvníky USA. 

Mělo by to celním orgánům umožnit prohlédnout vaše sociální sítě a zjistit, jestli třeba nechystáte něco nepatřičného. A pochopitelně, pokud něco najdou, tak vám mohou zakázat vstup.

Jde zatím jen o návrh, ke kterému se teď může vyjádřit veřejnost – má na to celkem šedesát dnů od jeho zveřejnění.

ebf - tip do článku - debata

Vyplnění nových kolonek ve formuláři má být podle návrhu dobrovolné. Což za pár let jistě v tichosti přejde na povinnost. A o pár dalších let později třeba budou příslušné orgány chtít právo podívat se na vaše účty i v případě, kdy obsah na nich vložený není veřejně dostupný.

Představa, že se USA podaří zamezit teroristům vstupu do země tím, že se podívají na jejich sociální sítě, je vskutku absurdní. Ti opravdu nebezpeční útočníci, používající mozek, rozhodně na vlastní Twitter při odletu nenapíší, že se chystají zaútočit, ani žádné další potenciálně odhalující informace. Takže – pokud návrh projde – půjde v zásadě opět jenom o další nástroj, který zbytečně postihne obyčejné občany.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).