Hlavní navigace

AZBox HD Premium, set-top-box pro satelit, DVB-T a kabel

10. 6. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
K testu jsem si dnes vybral HDTV satelitní modulový a multimediální přijímač na bázi Linuxu s možností EMU. To po čem už zákazníci dávno volali, je tedy tady. Je to krásná „skládačka“ pro kutily a už v základu je opravdu multimediální. Na rozdíl od svého předchůdce AZBox HD Elite má možnost i sata rozhraní pro interní HDD 2,5" a 3,5". Externí HDD je možné připojit přes USB2, navíc disponuje lan a wifi připojením! Má integrovaný prohlížeč WWW, YouTube, FTP, RSS čtečku. Předností přijímače je rozlišení až do 1080p.

Software také doznalo vylepšení a je v téměř denním vývoji. Tento nový model má možnost vložení až dvou tunerů (je dodáván s jedním tunerem DVB-S/S2, další možností k zakoupení budou tunery DVB-T a DVB-C nebo druhý DVB-S/S2 atd.). Přijímač má 2 x CI slot a jednu čtečku karet Conax (instaluje se pomocí USB flash disku plugin MultiCAS, aby byla čtečka funkční a podporovala více systémů). Je možné také použít další pluginy mgcamd, newcs, které se používají u jiných linuxových přístrojů. Přijímač podporuje obrovské množství multimediálních formátů včetně HD formátu MKV.

Přední panel

Přijímač je vyráběn v černé barvě. Mírné zešikmení v horní části obsahuje čtyři tlačítka (POWER, MENU, OK a EXIT). Po odklopení víka nezvykle na levé straně se dostaneme ke dvěma slotům SmartCard pro dekódovací karty a jednomu CI slotu pro vložení dekódovacího modulu. Je zde i jeden port USB2 pro aktualizaci FW.

AZ Box HD Premium přední panel

Uprostřed hlavního panelu je informační LED osmimístný zelený display, vpravo v kruhovém provedení jsou tlačítka hlasitosti +/-, přepínání kanálů +/- a potvrzovací tlačítko OK.

AZ Box HD Premium čtečka tlačítka

Na spodní části přijímače je štítek s výrobním číslem a hlavně adresa MAC pevné síťové karty.

AZ Box HD Premium horní panel

Zadní panel

Zde najdeme vlevo hlavní vypínač a pod ním vstup externího napájecího zdroje. Dále je zde HDMI výstup, LAN Ethernet vstup, USB port pro externí HDD, výstup napětí 0/12V a pod ním S/PDIF optický výstup Dolby digital. Následuje Y/Pb/Pr komponentní výstup a video kompozitní výstup s audio L/R výstupem. Dále vpravo nahoře následuje anténní vstup a anténní výstup do TV (RF modulátor). Pod ním se nachází jeden SCART Audio/Video výstup. Poslední dva F konektory jsou určeny pro LNB LOOP výstup nezvykle nahoře a pod ním LNB vstup 13/18V 500mA.

AZ Box HD Premium zadní panel
AZ Box HD Premium power anténa

na obrázku vlevo detail hlavního vypínače a konektoru napájení, vpravo je vylamovací plíšek pro pozdější umístění dalšího tuneru

Napájecí zdroj

Ještě není tak úplně zvykem, aby bylo napájení mimo přijímač jako v tomto případě. K tomuto řešení pravděpodobně vedla snaha uchránit zařízení od dalšího zdroje tepla, uvolnit si místo pro interní HDD, případně zamezit různému vyzařování ze zdroje.

AZ Box HD Premium zdroj

Dálkové ovládání

Dálkový ovládač je delší, než bývá zvykem (23,5 cm) napájený dvěma AAA bateriemi. Velikost je dána tím,že bylo třeba umístit více tlačítek vzhledem k množství funkcí tohoto přijímače. To může činit určité potíže dosáhnout palcem do krajních poloh tlačítek. DO je možno ovládat i připojenou TV. Některá tlačítka nejsou zatím funkční, jejich zprovoznění dojde až s novými možnostmi v dalším vydáním firmware. Kontrola stavu baterií je vyřešena tím, že při každém zmáčknutí jakéhokoliv tlačítka se rozsvěcuje podsvícení tlačítka STB POWER.

AZ Box HD Premium dálkové ovládání

Instalace

Po prvním zapnutí přijímače jste nejprve seznámeni se základními informacemi a také verzi nainstalovaného software. Nejprve jsem si tedy stáhl jeho nejnovější verzi. V době recenze byla aktuální: 0.9.2032. V položce System Information zvolíte Firmware Upgrade a poté Internet. Tam se vám nejnovější verze nabídne. Nezvykle velký soubor se sám stáhne a nainstaluje. Po restartu je nový firmware připraven k používání. Nové verze k testování jsou na internetu téměř každý třetí den. Upgrade staženého software je možno také přes USB. Menu přijímače má všechna nastavení a možnosti které jsou běžná. Rozlišení, formáty, jazyk, nastavení audia, titulků nebo času. Ten je možné nastavit i automaticky. Pod položkou TV Channel se nachází záložky pro různá nastavení antény, podpory DiSEqC, ladění a řazení kanálů po satelitech, zemích nebo providerech. Lze volit i favoritní kanály a řadit je podle skupin.

Pohled do útrob

Zcela uprostřed nás zaujme procesor SIGMA 8634L s chladičem a gumovým špalíkem, který zabraňuje prohnutí vrchního krytu přijímače. Vlevo je šachta pro HDD. Instaloval jsem zde disk Seagate 500Gb. Vpravo nahoře je čtečka karet a po ní šachta CAM modulů. Vpravo dole si povšimněte místa pro pozdější instalaci druhého volitelného tuneru.

AZ Box HD Premium chasis

celkový pohled na zapojení chassis a umístění HDD

AZ Box HD Premium čtečka HDD

vlevo detail CI slotu a čtečky karet, vpravo instalace a připojení HDD

Tuner

V přijímači je instalován tuner DVB-S/S2. K němu bude možno později přikoupit tunery DVB-T a DVB-C. Tunery bude možno různě kombinovat a vyloučeno není ani použití dvou stejných. Výměna, nebo doplnění tuneru je velice jednoduchá a skládá se pouze ze zasunutí tuneru do připraveného slotu a připojení mnohožilného kabelu zakončeného konektorem.

AZ Box HD Premium DVB-S/S2 tuner

dva pohledy na výměnný tuner DVB-S/S2

AZ Box HD Premium menu

pohyb v menu

Záznam na HDD

Nahrávka na dodatečně instalovaný HDD ať pořízená ručně, nebo z EPG v klasickém nebo HD rozlišení byla zaznamenána ve vysílané kvalitě. Zvuk na záznamu byl synchronní.

Přijímač také umožňuje přehrávání opravdu mnoha video, audio nebo grafických formátů. Externí HDD je možno připojit přes USB buď vpředu což není praktické (dvířka musí být stále otevřena) nebo do zadního panelu. Při připojení několika HDD je při nahrávání nejprve v menu nutno zvolit disk, na který chceme nahrávat.

AZ Box HD Premium nahrávání

nastavení – nahrávání a přehrávání záznamů

Internet, YouTube, RSS kanály…

Přijímač umožňuje například prohlížení internetových stránek. Tato funkce je však zatím velice pomalá (načítání) a pohyb na stránkách je nepohodlný. Než se někam prokousáte vyrostete. Je možno zadat jakoukoliv WWW adresu a uložit ji. Některé stránky nelze zobrazit, zvláště když obsahují animace nebo jiné složitější funkce. V menu Home jsou skryty další funkce včetně YouTube. Videa můžete vyhledat podle žánrů, zemí (Česká republika není v seznamu) apod. Rychlost načítání je dostatečně rychlá. Po výběru a načtení videa je můžete přehrát v interním přehrávači a lze je zvětšit i na celou obrazovku. Během přehrávání lze měnit parametry obrazu, pokud se vám nelíbí jejich kvalita. Při přehrávání audio souborů si můžete zvolit, zda chcete přehrát pouze jeden soubor, nebo označit celou skupinu. Stejné je to s prohlížením fotografií. Jsou dokonce vytvářeny jejich náhledy pro snadnější vyhledávání.

Máme-li přijímač připojený k internetu, je možno přijímat informace přes RSS kanály (RSS News). Zadáme adresu a zvolíme kategorii. Zobrazí se informace o kanálu. Po zvolení kanálu uvidíme detailní informace a můžeme volit jejich prohlídku. Tím máme stále k dispozici aktuální informace z oborů, které si zvolíme.

AZ Box HD Premium YouTube

zobrazení YouTube a Internetu

Závěr

Jedná se o velice zdařilý přijímač s velkými variabilními možnostmi pozdějšího rozšíření funkcí tzv. na míru každému zákazníkovi. Co si přikoupím a nainstaluji, to budu mít. Z negativních vlastností bych zmínil větší prodlevu při přepínání programů, pomalé načítání internetových stránek i YouTube. Překvapila i udávaná velká max. spotřeba, a to až 60W. Podle mého měření je ale opravdu maximální. Běžně jsem naměřil cca 40W, v pohotovostním stavu cca 5W. Známku „Umí dobře česky“ zatím nemohu udělit. Čeština má některé nedostatky a český návod také není přiložen. Na foru – satdigitalne.cz se můžete zapojit do diskuse o tomto přijímači v češtině a některé soubory najdete např. na podpoře – azboxworld.com

MM socky3

AZ Box HD Premium krabice

Balení obsahuje:

• přijímač AZBox HD Premium
• dálkový ovladač
• 2× baterie do dálkového ovladače (AAA, 1,5V)
• kabel pro zapojení napájecího zdroje do sítě 220V
• napájecí zdroj 100 až 240V – 12V 3,4A / 24V 0.8A
• krátký SATA kabel pro interní HDD
• 4× šroubovací nástavec pro zabudování HDD
• CD s uživatelskou příručkou (volitelné)
• český návod zatím pouze na internetu: azbox-hd-elite-premium-cze-manual-beta.pdf

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
Web: http://www.tvdi­gitalne.cz/
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena: do 8 990Kč vč. DPH
Foto a screenshoty: autor

Využijete u přijímače nadstandardních funkcí, jaké nabízí AZBox HD Premium?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.