Hlavní navigace

Azurová modř cloudu od Microsoftu

23. 6. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 21971
Microsoft jako velká SW společnost nemohl v souboji cloudů zůstat stranou a začátkem roku 2010 začal komerčně nabízet služby svého cloudu, nazvaného Azure (správně celým jménem Windows Azure Platform).

Na rozdíl od Amazonu, který sází na opravdu bohaté portfolio služeb, šel Microsoft jinou, a pro něj jistě přirozenější cestou. Využil obrovské vývojářské základny, která je okolo jejich vývojářských nástrojů, jak pro .NET, tak pro Windows, a koncipoval Azure ne jako sadu externích online nástrojů, ale jako přirozené rozšíření existujících vývojářských nástrojů pro cloud. Prioritou pro Microsoft není velký počet služeb, ale spíš snadné portování existujících či vyvíjených aplikací do podoby cloudových služeb.

Struktura Azure Platform

Azure Platform nenabízí tolik služeb jako minule představený Amazon AWS. Základem Azure a vlastním výpočetním prostředím je systém Windows Azure – cloudový operační systém, založený na 64bit Windows Server 2008 a na upravené technologii Hyper-V. Ten poskytuje vývojářům na vyžádání výpočetní a úložnou kapacitu pro hostování webových aplikací. Windows Azure podporuje celou řadu jazyků a serverových technologií – ASP.NET, PHP nebo Javu. Windows Azure také podporuje nejrozšířenější standardy a protokoly. Pro běh webových služeb nabízí IIS 7.5 a .NET Framework 3.5, kde mohou běžet přímo ASP.NET aplikace. PHP pak je možné spouštět prostřednictvím rozhraní FastCGI.

Windows Azure obsahuje i službu datových úložišť a front (Storage Services). Mezi tyto služby patří Blob Service pro ukládání textů nebo binárních dat, Table Service pro ukládání dat v tabulkové formě (k dispozici máte ale i SQL databázi, viz dál) a Queue Service, která zjednodušuje komunikaci mezi službami a nabízí výměnu zpráv a službu front.

Pro Windows Azure existuje mohutná sada vývojářských nástrojů, včetně pluginů do Visual Studia. Součástí nástrojů jsou emulátory Storage Services a Compute Services. Samozřejmostí je i Platform Portal – konzole pro spravování instancí, nasazování aplikací a monitoring jejich stavu.

SQL Azure

Tato technologie nesla původně název „SQL Services“. SQL Azure je relační databázová služba, která vychází ze známé relační databáze MS SQL Server. SQL Azure podporuje jazyk Transact-SQL (T-SQL), vývojář tak může vyjít ze svých stávajících znalostí vývoje v T-SQL a důvěrně známého relačního datového modelu. Opět lze říct, že Microsoft u svého cloudu klade velký důraz na kontinuitu vývoje, konzistenci s nástroji pro desktopové nebo client/server prostředí a na snadnost migrace do cloudu.

Azure Platform se na pozadí stará o replikaci dat (kvůli zálohování a zvýšení odolnosti proti výpadkům). K SQL Azure lze přistupovat stejně jako k MS SQL serveru pomocí ADO.NET, existuje i nativní podpora pro ODBC a knihovna pro PHP.

Azure AppFabric

Technologie AppFabric pomáhá vývojářům propojit aplikace, a to jak ty cloudové, tak i existující intrafiremní. Pomocí AppFabric lze propojit aplikace na platformách Windows Azure, Windows Server nebo i na jiných technologiích, jako jsou Java, Ruby, PHP atd. AppFabric poskytuje funkce pro práci s mezipamětí (dříve označované kódovým názvem Velocity) a pro hostování workflow a služeb (dříve označované kódovým názvem Dublin).

Klíčovou součástí AppFabric je Service Bus, který zajišťuje spojení mezi nezávislými službami. Tyto služby pak mohou komunikovat i přes firewally a hranice sítí. Přístup k aplikacím či službám, registrovaným v Service Busu, lze pak navázat bez ohledu na reálnou topologii sítě – lze komunikovat s cloudovou službou stejně jako se službou ve vnitropodnikovém výpočetním centru.

Service Bus tak usnadňuje vytváření kompozitních aplikací – nabízí mnoho přenosových protokolů, zjednodušuje zveřejnění komunikačních rozhraní, pomáhá připojovat i stroje za NATem a odstraňuje tak některá komunikační omezení. Service Bus podporuje i RESTful rozhraní a přístup pomocí HTTP.

Druhou důležitou součástí AppFabric je AppFabric Access Control, která, jak už název napovídá, slouží k ověřování přístupu uživatelů či aplikací. Opět je možné tuto technologii propojit s existujícími autentizačními technologiemi, jako jsou Live ID, Google ID či Yahoo ID. Samozřejmostí je možnost komunikace s Active Directory nebo využití certifikátů X.509.

Další služby

Součástí Azure Platform jsou i další služby. Ke zvýšení dostupnosti dat slouží CDN (Content Delivery Network). Pro zrychlení práce a zvýšení výkonu lze použít integrovanou službu Azure Cache. Azure Platform nabízí i možnost vytvoření virtuální sítě – Windows Azure Connect. Vzhledem k orientaci celého cloudu na podnikovou sféru nechybí ani Azure Reporting, služba pro vytváření výpisů, sestav a reportů v různých formátech a s různými pravidly pro zveřejnění.

Cloud 22 temata

Poměrně nezvyklou součástí cloudu Azure Platform (v porovnání s jinými cloudy) je Azure Marketplace – tržiště pro vývojáře, kde mohou nabízet či poptávat kód pro řešení určitých problémů, šablony či jiná data. Zároveň lze prostřednictvím Azure Marketplace nabízet a prodávat vlastní služby či přístup k datům. Azure Platform tak přímo podporuje model, kdy vývojář navrhne službu, ta běží v cloudu, přes Marketplace si mohou další lidé zakoupit přístup k jejím datům či API a využívat je ve vlastních aplikacích. Vše pod jednou střechou.

Windows Azure Platform – logické doplnění MS platformy

Microsoft se zaměřuje především na podnikový software. K jeho běhu dodává potřebné služby a jeho vývojářům nabízí komfortní nástroje. Azure Platform není tak obecný cloud jako třeba Amazon AWS, ale je z něho cítit silně provázanost s korporátními technologiemi od MS. Vývojáři, kteří vyvíjejí v MS ekosystému, mohou do cloudu přestoupit naprosto nenásilně. Sám Microsoft migruje do Azure některé své online služby. Pokud tedy hledáte „nějaký cloud pro novou webovou aplikaci“, Azure asi nebude pro vás tou pravou volbou. Pokud ale vyvíjíte pro MS systémy s MS nástroji a chcete své aplikace „zcloudovat“, je využití Azure přirozeným řešením s minimem nákladů.

Autor článku

Sleduje, popularizuje a učí moderní webové technologie (HTML5 a podobné). Popularizuje nové nástroje a elektroniku, provozuje weby, sleduje dění na internetu, píše o něm a komentuje ho.