Hlavní navigace

Jiří Balvín: Na HDTV je u nás brzy, přijde tak za pět let

17. 10. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
17. 10. 2007

Spouštět dnes digitální vysílání ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) tak, jak se o ně pokouší televize Nova, je podle generálního ředitele hudební televize Óčko a předsedy Asociace digitálních televizí (ADT) Jiřího Balvína předčasné. Je to krásné, ale rozhodně bych 700 miliónů v současné době neinvestoval, protože „přijímatelů“ je strašně málo, řekl Balvín v úterním on line rozhovoru na serveru iDnes.cz.

Také nové digitální stanice podle Balvína nabídnou HDTV, ale rozhodně ne ze začátku vysílání. Myslím, že si na HDTV budeme muset ještě tak pět let počkat, dodal. Místo HDTV by Balvín raději rozvíjel satelitní vysílání a posiloval počet domácností, které přejdou na tento způsob příjmu televize. Dokonce by zaměnil digitalizaci zemského televizního vysílání za „satelizaci“.

Vřele s tím souhlasím, i když za to bývám nazýván televizním teroristou. Bylo by to krásné, to takhle udělat, ekonomicky jednoznačně výhodné, všichni by si pořídili satelit Astra a bylo by „vymalováno“. Bohužel to není reálné…, odpověděl Balvín na dotaz čtenáře iDnes.cz, proč se digitalizuje pozemní cestou, když na satelitu je už dnes možné sledovat desítky a stovky televizních programů.

Nástupem šesti nových digitálních stanic sdružených v ADT přijdou podle Balvína současné komerční televize Nova a Prima asi o polovinu příjmů z prodeje reklamních časů. Nemůžeme očekávat, že nás budou mít rádi, když přijdou o monopol na reklamním trhu. Předpokládám, že při pokrytí České republiky ze 70 procent digitálním signálem, přijdou o polovinu svým příjmů, prohlásil šéf ADT.

ICTZ23

I když se obě komerční televize podle Balvína snaží zasáhnout do poslanecké verze diginovely, kterou se nyní bude zabývat Senát, jejich aktivity prý vyjdou nazmar. Myslím si, že pokud jsme došli takhle daleko, že k žádným dalším průtahům nedojde, řekl. Pokud současnou podobu diginovely schválí senátoři a podepíše ji prezident republiky, zlepší to podle Balvína obraz České republiky u Evropské komise.

Právě k Evropské komisi se ale chtějí kvůli diginovele obrátit kabeloví operátoři, kterým se nelíbí zpřísnění podmínky tzv. must carry, povinného zařazování pozemně šířených televizních stanic do základní omezené, tedy nejlevnější programové nabídky. Must carry je i v současné legislativě a nikomu do teď nevadil! namítá Jiří Balvín.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.