Hlavní navigace

Barrandov nechce přijít o data sledovanosti, žádá o prodloužení smlouvy s ATO

23. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Žádost o řádné členství v asociaci televize před měsícem stáhla, nadále chce ale zůstat přidruženým členem ATO bez hlasovacích práv

Prekérní situaci řeší televize Barrandov, která před měsícem po změně majitele stáhla svoji přihlášku do Asociace televizních organizací (ATO), zadavatele elektronického měření televizní sledovanosti v Česku. Barrandov je zatím jen přidruženým členem asociace, nemá tedy hlasovací práva, ale může nakupovat data sledovanosti. Přidružené členství mu ale končí letos na Silvestra a stažením žádosti o řádné členství by mohl přijít o přehled svojí sledovanosti, na jejímž základě prodává reklamní časy.

K TÉMATU: TV Barrandov stáhla svoji žádost o řádné členství v ATO. Půjde do měření s Novou?

Televize proto žádá ATO o prodloužení svého přidruženého členství. “Zatím chceme zůstat stále přidruženým členem a požádali jsme asociaci o prodloužení obchodní smlouvy, na jejímž základě odebíráme data televizní sledovanosti,“ potvrdil týdeníku Marketing&Media nový generální ředitel TV Barrandov Robert Kvapil. Nynější majitel Barrandova Jaromír Soukup vlastní největší českou mediální agenturu Médea, která společně s televizí Nova založila Sdružení pro měření sledovanosti a připravují vlastní peoplemetry.

ČTĚTE TAKÉ: Předjednání valné hromady ATO se příliš nepovedlo. Další pokus bude 5. listopadu

V podobné situaci jako Barrandov je i Nova, která sice je řádným členem ATO, ale stále neuznala výsledek loňského tendru na realizátora peoplemetrového měření pro tuto asociaci na léta 2013 až 2017. Výběrové řízení vyhrála společnost Mediaresearch, která sledovanost televizí pro ATO měří již nyní, mezi přihlášenými společnosti ale byla jedinou, která splnila zadávací podmínky soutěže. ATO tedy posuzovalo pouze její nabídku, což se Nově nelíbí. Už loni proto žádala tendr zrušit a vypsat nový.

NAPSALI JSME: ČT, Prima a Nova se pokusí na valné hromadě ATO zakopat válečnou sekeru

MM socky3

Nova dosud nepodepsala prováděcí smlouvu na novou vlnu měření ATO, která začne 1. ledna příštího roku. Společně s Médeou ale nestihnou rozjet vlastní měření sledovanosti dříve než ke konci příštího roku, takže potřebuje data od ATO přinejmenším na celý rok 2013. Ředitelé FTV Primy a České televize společně s Asociací komunikačních agentur (AKA), tedy všichni tři zbývající řádní členové ATO, se už shodli, že Nova bude moci odebírat data sledovanosti, aniž by musela podepisovat prováděcí smlouvu se společností Mediaresearch.

Zapeklitou situací v ATO, která stále ještě nerozhodla ani o žádostech televize Óčko a agentury Atmedia o řádného členství, se má zabývat valná hromada asociace, plánovaná na konec roku. Zatím probíhají předběžná jednání, která nejsou příliš úspěšná. Nejbližší takové jednání se má uskutečnit 5. listopadu. Řešit má i nové rozdělení hlasovacích práv a podílů na platbách za peoplemetry po případném přistoupení nových řádných členů ATO.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.