Hlavní navigace

Barrandov Plus podle vysílací rady nadměrně propagoval v dětském bloku Coca-Colu

15. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Provozovatel stanice na svou obranu uvedl, že není producentem tohoto pořadu, ale pořídil ho jako akvizici. V takovém případě je podle RRTV obtížné vysílatele postihnout.

Nadměrnou propagaci značky Coca-Cola v rámci dětského pásma vyčítá provozovateli televize Barrandov Plus Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Společnost Barrandov Televizní Studio se konkrétně provinila vysíláním pohádky Vánoce v ohrožení. Snímek obsahuje celou řadu umístěných produktů (product placement), za všechny lze zmínit sklenici s čitelným nápisem Coca-Cola v typickém grafickém provedení a s typickým tvarem sklenic na Coca-Colu. Evropské právní úpravy v dětských pořadech přitom product placement jednoznačně zakazují, uvedl předseda vysílací rady Ivan Krejčí.

ČTĚTE TAKÉ: Kdy nasadí Barrandov Plus HbbTV? Otázka zaskočila i distributora stanice v DVB-T

RRTV se konkrétně nelíbila sekvence, která měla připomínat hodnocení v pěvecké soutěži. Právě v ní se objevila sekvence, jež ukazovala sklenice zmíněného nápoje nepřetržitě po dobu téměř jedné minuty. Z hlediska technického provedení a působení na diváka jde o typický případ umístění produktu formou propagace výrobku s ochrannou známkou začleněním do pořadu. Umístění produktu ve vysílaných pořadech zákon připouští, ovšem s podmínkou, že se nejedná o pořady pro děti, konstatoval Krejčí.

DT 23

Z ARCHIVU: Barrandov Plus sledovaly první den tisíce diváků, zaujaly hlavně dokumenty

Provozovatel stanice Barrandov Plus na svou obranu uvedl, že není producentem tohoto pořadu, ale pořídil ho jako akvizici. V takovém případě je podle RRTV obtížné vysílatele postihnout. Děti skutečně nejsou schopny rozeznat propagaci produktu a proč byl daný výrobek do pohádky zařazen. Takto umístěný produkt v dětském pořadu je ohrožující tím, že dítě je tímto obchodním sdělením ovlivňováno, aniž by si to uvědomovalo a mohlo se tomu jakkoli bránit, upozorňuje regulátor, který se kauzou zabýval na aktuálním 23. zasedání.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).