Hlavní navigace

Dnes se veřejně spustil Bazarobot na odvoz a prodej nepotřebného

22. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vzdáleně podobný americký startup byl už po půlroce koupen Dropboxem. Český Bazarobot jde však za cílem vybudování ziskového provozu. V černých chtějí být ideálně v létě 2014.

O projektu Bazarobot jsme poprvé psali koncem léta. Tehdy si vysloužil příznivý ohlas na finále letního akceleračního programu SummerStart.

Prostřednictvím Bazarobota se můžete snadno zbavit nepotřebných věcí, které by se někomu jinému mohly ještě hodit. Namísto dohadů s běžným bazarem o tom, zda od vás vykoupí to nebo ono a za kolik, Bazarobot prostě přijede a odveze od vás krabici s čímkoli. Pak věci očistí, vyzkouší, popíše, vyfotí a pokusí se prodat je například na Aukru.

V beta provozu jen zjistili, že ne vše jde dobře prodat na Aukru, a nyní proto zkoušejí i jiné prodejní kanály, například Mimibazar.


Autor: Bazarobot

V betě se Bazarobot osvědčil

Bazarobot byl od 25. srpna v uzavřené betě na pozvánky, ale Lubor Nosek a jeho tým nakonec zjistili, že mohli do systému pustit každého, kdo o pozvánku požádal a napsal jim, co by si rád nechal odvézt. Zprvu se totiž obávali, aby nebyli zahlceni neprodejnými krámy; obavy se však nepotvrdily.

Čísla z beta provozu

Bazarobot se Lupě pochlubil těmito čísly za necelé tři měsíce bety: Usutečnil 31 svozů, na jeden svoz připadlo v průměru 53 položek. Roztřídili jich už přes 1600 a do dražby nasadili už 774; z toho se 600 prodalo na první pokus. Celkem se prodejem utržilo už 72 tisíc korun, průměrná provize pro Bazarobota činila 32 % a po odečtení provize získal prodávající v průměru 2450 Kč.

Lubor Nosek poukazuje na to, že vzdáleně podobný americký startup „Sold“ (ale udělaný čistě jako mobilní aplikace) nabídl k prodeji za šest měsíců 2000 položek. Pak jej koupil Dropbox. (Devítičlenný tým „Sold“ si převedl k sobě a službu zavřel.)

Co bude dál?

Bazarobot se krátce před opuštěním bety přestěhoval do větší kanceláře, u které má také stometrový sklad. Po příznivé zkušenosti z bety se cítí připraven i na nápor „povánoční“. Lubor Nosek vysvětluje, že někteří lidé se budou chtít zbavit nevhodných dárků.

Bazarobot má nyní dva zaměstnance na plný úvazek a dva brigádníky. Zakladatelů je pět, včetně grafiků a programátorů, ale ti se na plný úvazek na chodu firmy nepodílejí.

Co se mění pro uživatele oproti betě?

Nyní může klient průběžně sledovat, které položky se už prodaly, za kolik, kolik bude mít z prodeje on a kdy bude mít nárok na výplatu. Bazarobot si totiž na výplatu ponechává měsíční lhůtu, aby se zajistil proti tomu, že kupci mohou zboží i vrátit.

Finanční výhled

Podle Lubora Noska je obchodní plán rozvržen tak, že Bazarobot by se měl do černých čísel dostat ideálně do půlky roku 2014.

CIF - osobnosti

Před měsícem začala firma jednat o investici, aby si mohla dovolit urychlit růst a zaplatit i marketing. Za nezveřejněnou částku zakladatelé pustí 10 % firmy. Nyní se už projednává smluvní dokumentace.

Nová příležitost pro dobročinnost

Výtěžek ze svozu lze případně věnovat i na dobročinnost. Bazarobot se na začátek domluvil s nadačním fondem Hradecký majordom, který zajišťuje bydlení pro duševně postižené. Společně též chystají speciální akci, ve které budou moci lidé přinést přímo nadačnímu fondu, co sami nepotřebují. Některé věci fond využije přímo, jiné předá Bazarobotu a ten je pro něj prodá.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).