Hlavní navigace

Bělorusko zakazuje používání zahraničních webů

Daniel Dočekal

Od února by v Bělorusku návštěva a užívání zahraničních webů měla být nelegální aktivitou. Občané a obyvatelé Běloruska za porušení nového zákona budou čelit pokutě až do výše 125 dolarů. Pro všechny firmy a podnikatele v Bělorusku bude navíc platit, že musí používat pouze domácí domény pro poskytování služeb, obchodování i elektronickou poštu.

Od února by v Bělorusku návštěva a užívání zahraničních webů měla být nelegální aktivitou. Občané a obyvatelé Běloruska za porušení nového zákona budou čelit pokutě až do výše 125 dolarů. Pro všechny firmy a podnikatele v Bělorusku bude navíc platit, že musí používat pouze domácí domény pro poskytování služeb, obchodování i elektronickou poštu.

Zákon se dotkne i provozovatelů internetových kaváren i další míst, které poskytují přístup k Internetu – novou povinností je záznam a předání všech identifikačních údajů uživatelů, kteří se pomocí jimi poskytovaných služeb dopustí porušení zákona. Stíhání mohou být i domácí uživatelé, kteří dalším osobám umožní používat své domácí počítače pro přístup k Internetu.

Součástí zákona je i ustanovení seznamu blokovaných webů, které lokální poskytovatelé připojení k Internetu jsou povinni blokovat. Seznam by měl obsahovat zejména weby pornografické a takové, které obsahují informace extremistické povahy.

Content 2017 - tip Footshop

Nový zákon zakazuje i online nákupy zboží jinde, než na webech v Bělorusku. Podle níže uvedeného článku to může vést k zablokování přístupu na Amazon.com i další světové prodejní weby pro občany Běloruska.

Zdroj: Belarus: Browsing Foreign Websites a Misdemeanor

Našli jste v článku chybu?
3. 1. 2012 9:47
Tala (neregistrovaný)

Z toho mě běhá mráz po zádech. Zajímalo by mě, jak budou cenzuru technicky a administrativně zajišťovat. Co firmy s působností i mimo Bělorusko? Jak budou fungovat? Co například automatické aktualizace programů, které otevřou zahraniční Web? To bude také zločin? A bělorus co pojede na služební cestu do zahraničí si ani neobjedná ubytovámí v hotelu. Vlastně to je bezpředmětné, zaraniční cesty zakážou v dalším kole...

3. 1. 2012 10:36
X (neregistrovaný)

Ad 2. a můžeme časem pokračovat s weby na propagaci vlastního uvažování, demokracie a vlastně zakažme ty zahraniční weby komplet...