Hlavní navigace

Bez VPN a anonymizace reálné výsledky v Googlu nehledejte

9. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Evan Lorne / Shutterstock.com
Život v Evropské unii se stále více podobá životu v nějaké utopické společnosti, kde informace sice existuje, ale vy ji nesmíte najít.

Zdá se vám titulek a perex přehnaný? Možná jste si nevšimli, že Google opět rozšířil podivné právo na zapomnění a „zapomenuté“ výsledky nově od tohoto týdne Evropanům blokuje plošně a všude. 

Donedávna platilo, že pokud někdo podal žádost o zapomnění v Česku, byly inkriminované odkazy vedoucí na jeho jméno vymazány pouze z evropských verzí vyhledávače (tedy například z google.cz apod.). Nově ale budou odstraněny ze všech verzí vyhledávače (včetně google.com) - pokud k nim přistupujete ze zařízení v té zemi Evropské unie, kde byla žádost podána.

Google novinku vysvětluje na příkladu: uznaná žádost o vymazání odkazu z výsledků na jméno John Smith podaná ve Velké Británii povede k tomu, že uživatelé z Británie odkaz neuvidí v žádné verzi Googlu (ani na google.com). A uživatelé mimo Británii se k němu dostanou, jen pokud použijí nějakou neevropskou mutaci Googlu.

K určení místa, kde se uživatel nachází, přitom Google používá IP adresu a další, neupřesněné, geolokační signály.

Bez VPN ani ránu

Špatný vtip? Nikoliv, takhle vypadá představa EU o svobodě a dostupnosti informací. Ostatně, není se moc co divit – EU do světa vypustila i sušenkový zákon, tedy ono nařízení, které může za nikdy nekončící záplavu automatického odklikávání „povinného“ formuláře.

Pokud chcete v Googlu v Evropě vyhledávat bez těchto omezení, budete si muset pořídit virtuální privátní síť (VPN). Což, zcela jistě, dříve nebo později povede k tomu, že regulátoři přinutí Google rozšířit právo na zapomnění na přístup odkudkoliv. Ale do té doby z Googlu můžete dostat reálné výsledky jedině tak, že budete na Google přistupovat odjinud než z EU.

MM socky3

Nebo to prostě vzdát a žít v uměle vytvářeném světě diktovaném úředníky Evropské Unie a těmi, kdo si přes právo na zapomnění vymáhají cenzuru informací nebo si vyřizují účty s dalšími lidmi či subjekty.

Je nejvyšší čas si pořídit VPN, ideálně několik, abyste si mohli prohledat Google svobodně a bez omezení. Použít můžete i Tor Browser, byť tam není zcela jisté, jaký výstupní uzel použije a do jakého geoprostoru se tím dostanete.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.