Hlavní navigace

Bez VPN a anonymizace reálné výsledky v Googlu nehledejte

Daniel Dočekal

Život v Evropské unii se stále více podobá životu v nějaké utopické společnosti, kde informace sice existuje, ale vy ji nesmíte najít.

Zdá se vám titulek a perex přehnaný? Možná jste si nevšimli, že Google opět rozšířil podivné právo na zapomnění a „zapomenuté“ výsledky nově od tohoto týdne Evropanům blokuje plošně a všude. 

Donedávna platilo, že pokud někdo podal žádost o zapomnění v Česku, byly inkriminované odkazy vedoucí na jeho jméno vymazány pouze z evropských verzí vyhledávače (tedy například z google.cz apod.). Nově ale budou odstraněny ze všech verzí vyhledávače (včetně google.com) - pokud k nim přistupujete ze zařízení v té zemi Evropské unie, kde byla žádost podána.

Google novinku vysvětluje na příkladu: uznaná žádost o vymazání odkazu z výsledků na jméno John Smith podaná ve Velké Británii povede k tomu, že uživatelé z Británie odkaz neuvidí v žádné verzi Googlu (ani na google.com). A uživatelé mimo Británii se k němu dostanou, jen pokud použijí nějakou neevropskou mutaci Googlu.

K určení místa, kde se uživatel nachází, přitom Google používá IP adresu a další, neupřesněné, geolokační signály.

Bez VPN ani ránu

Špatný vtip? Nikoliv, takhle vypadá představa EU o svobodě a dostupnosti informací. Ostatně, není se moc co divit – EU do světa vypustila i sušenkový zákon, tedy ono nařízení, které může za nikdy nekončící záplavu automatického odklikávání „povinného“ formuláře.

Pokud chcete v Googlu v Evropě vyhledávat bez těchto omezení, budete si muset pořídit virtuální privátní síť (VPN). Což, zcela jistě, dříve nebo později povede k tomu, že regulátoři přinutí Google rozšířit právo na zapomnění na přístup odkudkoliv. Ale do té doby z Googlu můžete dostat reálné výsledky jedině tak, že budete na Google přistupovat odjinud než z EU.

Marcom

Nebo to prostě vzdát a žít v uměle vytvářeném světě diktovaném úředníky Evropské Unie a těmi, kdo si přes právo na zapomnění vymáhají cenzuru informací nebo si vyřizují účty s dalšími lidmi či subjekty.

Je nejvyšší čas si pořídit VPN, ideálně několik, abyste si mohli prohledat Google svobodně a bez omezení. Použít můžete i Tor Browser, byť tam není zcela jisté, jaký výstupní uzel použije a do jakého geoprostoru se tím dostanete.

Našli jste v článku chybu?
9. 3. 2016 16:16
OB (neregistrovaný)

Copak právo na zapomnění - to se koneckonců uplatňuje i na výpisech z trestního rejstříku, a je vcelku pochopitelné, že v drtivé většině případů opravdu nemá smysl na člověka vytahovat dvacet let staré prohřešky.

Ale bere mě čert, když zkusím vyhledávat třeba na domácím počítači pod účtem své ženy a nedokážu najít to co chci. Google najednou na identické dotazy vrací naprosto rozdílné výsledky. To mi přijde mnohem zásadnější - vůbec netuším proč Google dává mé ženě jiné výsledky a jakých všech …

10. 3. 2016 9:01
A.S. Pergill (neregistrovaný)

"Hledění na někoho, jako by nebyl trestán" je novodobý vynález (přelom 19. a 20. století nejdříve). Před tím fungoval, a IMHO daleko lépe, institut pokání a polepšení se, kdy viník otevřeně přiznával svou chybu a presentoval, jak se polepšil (byť mnohdy nábožensky naivně). Druhá věc je, že např. u politiků by sejakékoli poklesky zamazávat neměly, prostě proto, že svědčí o určitém charakterovém deficitu (a když jsme u toho, tak ani u jejich rodičů, protože svědčí o tom, v jakém prostředí vyrůstal…