Hlavní navigace

Bill Gates vystoupil proti DRM

18. 12. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Bill Gates se na neformálním setkání s blogery mimo jiné pustil do kritiky DRM ochran u multimediálních souborů z internetových obchodů a půjčoven. Podle zakladatele společnosti Microsoft současná DRM neplní to, co by plnit měla a namísto ochrany autorských práv obtěžuje zákazníky. Bill Gates prý dokonce nabádal, aby si uživatelé raději koupili běžné audio CD a hudbu si ripnuli do některého z požadovaných audioformátů a zcela se tak vyhnuli problémům s DRM, které lze pozorovat např. v…

Bill Gates se na neformálním setkání s blogery mimo jiné pustil do kritiky DRM ochran u multimediálních souborů z internetových obchodů a půjčoven. Podle zakladatele společnosti Microsoft současná DRM neplní to, co by plnit měla a namísto ochrany autorských práv obtěžuje zákazníky. Bill Gates prý dokonce nabádal, aby si uživatelé raději koupili běžné audio CD a hudbu si ripnuli do některého z požadovaných audioformátů a zcela se tak vyhnuli problémům s DRM, které lze pozorovat např. v internetových obchodech s hudbou. Takové jednání je však v řadě zemí minimálně právně sporné.

Proti nasazování DRM se minulý týden ohradilo i české Sdružení obrany spotřebitelů a to v souvislosti s online prodejem hudby. Slova kritiky od Billa Gatese mohou znít trochu paradoxně. Podle Billa Gatese ovšem není problém v samotné technologii DRM ochran, ale v požadavcích nahrávacích a filmových společností na míru ochrany díla. (DailyTech, Hardware 2.0, Electronista, TechCrunch)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.