Hlavní navigace

Bit.ly v ohrožení? Libyjská vláda prý zpřísňuje dohled

8. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Mnohé internetové projekty využívající exotickou doménovou koncovku .ly jsou prý v ohrožení. Je mezi nimi i známá služba Bit.ly sloužící ke zkracování odkazů, která je velmi populární mezi uživateli komunitních serverů. Libyjská vláda se totiž podle dostupných informací pustila do boje s využíváním své národní doménové koncovky zahraničními subjekty. Nově budou krátké domény do čtyř znaků přidělovány jen domácím uživatelům. V bezpečí nejsou ale ani už registrované domény. Hrozí jim totiž…

Mnohé internetové projekty využívající exotickou doménovou koncovku .ly jsou prý v ohrožení. Je mezi nimi i známá služba Bit.ly sloužící ke zkracování odkazů, která je velmi populární mezi uživateli komunitních serverů. Libyjská vláda se totiž podle dostupných informací pustila do boje s využíváním své národní doménové koncovky zahraničními subjekty. Nově budou krátké domény do čtyř znaků přidělovány jen domácím uživatelům. V bezpečí nejsou ale ani už registrované domény. Hrozí jim totiž obvinění z porušení islámského práva a tedy zrušení registrace. Nedávno byla zrušena registrace zkracovače Vb.ly, ten podle registrátora porušoval islámské právo sexuálním obsahem. Zkracovače nesexuálních služeb nejsou podle prohlášení libijského registrátora domén v ohrožení.

V tomto světle se domény s koncovkou .ly nejeví jako použitelné pro zkracování URL, kde je velké riziko, že kvůli některému z odkazů může být daná služba obviněna z porušení z přísného islámského práva. Pokud by doména byla odebrána, přestaly by fungovat i již zkrácené odkazy. Takové riziko je samozřejmě pro Bit.ly i uživatele této služby velmi nepříjemné. Pro Bit.ly je to navíc problém i z toho důvodu, že konkurence v oblasti zkracování URL výrazně narostla s příchodem služby Goo.gl. (Neowin.net)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.