Hlavní navigace

Bitcoin jako nejhorší investice roku: došlo na slova kritiků?

16. 12. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa
Ani ropa, ani rubl, ale bitcoin. Jeho hodnota letos spadla o víc než padesát procent. Je to důvod lámat nad virtuální měnou hůl?

Loni za 1100 dolarů, letos za 350. Populární virtuální měna se po loňských kurzových turbulencích vrátila ke stabilnější hodnotě. Pád kurzu přišel poté, co se začaly množit pokusy vlád virtuální měny buď regulovat, nebo rovnou zakázat. 

Jako hlavní argument používají především ochranu před zločinem, praním špinavých peněz a obchodem s kontrabandem. Podle agentury Bloomberg tak dochází na slova především kritiků bitcoinu. A magazín Quartz bitcoin pasoval na nejhorší možnou investici roku 2014 - vůči dolaru ztratil 52 % hodnoty, kdežto druhý nejhorší rubl padl „jen“ o 47 % a ropa o 44 % (i když jak je vidět na dnešním vývoji kurzu rublu, možná bude srovnání ještě dnes zastaralé)

Bitcoin je čím dál tím populárnější v internetovém světě, kde už ho přijímá i Microsoft ve svém obchodě s aplikacemi. Ve světě mimo internet se mu ale zatím moc nedaří. Využívat bitcoiny k dlouhodobějšímu zhodnocení peněz se tak moc nevyplácí. 

„Když ho držíte, jste jen spekulant na růst jeho ceny. Bitcoiny nenesou žádný úrok jako dluhopisy, žádnou rentu jako půda nebo nájem jako byt. Prostě jde jen o čistou spekulaci na růst ceny,“ tvrdí hlavní analytik Raiffeisenbank Aleš Michl


Zdroj: Blockchain

Zastánci měny si stojí za svým. Bitcoin osvobozuje, protože se majitel speciální peněženky dostává rázem mimo kontrolu státu. V Česku bitcoinová komunita vzniká v holešovickém prostoru Paralelní Polis

Vlády se ale nevzdávají. V New Yorku vyžadují ověření totožnosti zákazníků platících bitcoinem, na Ukrajině je podle Bloombergu virtuální měna zakázána úplně, Čína zakázala bankám bitcoinové transakce a Rusko zvažuje pokutování jeho uživatelů. 

Zároveň je měna pod tlakem více než pěti stovek alternativních konkurentů. Plno z nich přitom vychází z bitcoinu, ale je ochotnější ke spolupráci s regulátory. A nebo přesně naopak. „Postavit nový měnový systém na základě technologie bitcoinu je jednodušší než se snažit rozjetý bitcoin ohýbat podle požadavků regulátorů,“ tvrdí Steven Englander, ředitel Citigroup Global Markets.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.