Hlavní navigace

Bitva o obýváky: Google streamuje hudbu rovnou do reproduktorů

6. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z mobilu rovnou do repráků. Firma rozjíždí svou novinku, která dostane hudbu do domácí reprosoustavy bez drátů. Musí jen podporovat technologii Cast.

Je to v podstatě AirPlay, který jede už několik let v rámci ekosystému Applu. Google Cast je ale otevřenější a mohou ji využívat všechna zařízení, která jsou kompatibilní s technologií Cast. Tu už podporuje třeba Sony nebo LG. Novinky se začínají valit z veletrhu CES.

Google už také ohlásil, že letos začne spolupracovat s dalšími výrobci. „První reproduktory by se měly objevit na americkém trhu během jara, další značky se připojí později,“ tvrdí na blogu firmy produktový manažer Google Cast Tomer Shekel. Firma se nechce omezovat jen na reproduktory, ale ráda by technologii protlačila i do set-top-boxů, televizí nebo konzolí. 

Google Cast by měl být integrovaný v Chrome a mají jej podporovat tablety a chytré telefony, a to včetně zařízení s iOS. Momentálně umí pracovat s hudbou z Google Play Music, VEVO, ale i ze služeb třetích stran jako třeba Pandora, Deezer nebo Rdio. 

Na rozdíl od AirPlay Google Cast nestreamuje hudbu ze zařízení do reproduktoru, ale posílá ji rovnou z cloudu. Tím chce zaručit kvalitu zvuku a zároveň tolik nezatěžovat telefony nebo tablety. 

Google už se službami do obýváku experimentuje déle. V televizích se totiž zabydluje chytrý HDMI dongle Chromecast, který za pětatřicet dolarů promění televizi v chytré zařízení ovládané mobilem nebo tabletem. 

ebf - témata 1

Firma na rozdíl od klasických výrobců televizí nebuduje nové aplikační ekosystémy, ale pomáhá přivést na televizní obrazovku obsah prostřednictvím stávajících mobilních a webových aplikací. Provozovatelé služeb a potažmo vývojáři nemusí vytvářet a udržovat extra aplikaci pro další z mnoha zařízení, které se dere do obýváků. Stačí upravit stávající řešení.

I tady už ale řádí Apple se svým set-top-boxem AppleTV, který je propojený s iTunes. A samozřejmě tu je AirPlay, které propojuje všechna zařízení s nakousnutým jablkem v logu. Stále však jde o uzavřený systém.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).