Hlavní navigace

Blanka dostane i LTE. Operátoři uzavřeli smlouvy s Prahou

6. 10. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: tunelblanka.cz
Miliardový tunel už je pokrytý signálem všech tří operátorů. Smlouvy na provoz a nájem prostor schválili pražští radní na svém dnešním zasedání.

20:10 – zprávu jsme upravili na základě informací od operátorů 

Trvalo to sice o čtyři roky déle, vyšlo to o pár miliard dráž, ale už se Blankou jezdí. Do parády si ji vzali také mobilní operátoři. Každý z nich ročně Praze zaplatí 150 tisíc korun plus energie za to, že šest kilometrů tunelů pokrývá mobilní signál, rozhodli pražští radní.

Smlouvy uzavře město se společnostmi Vodafone, T-Mobil a Česká telekomunikační infrastruktura. „Předmět nájmu bude nájemci užíván pro výstavbu, provoz, údržbu a úpravy dočasného zařízení pro přenos signálů sítě elektronických komunikací, zejména veřejné mobilní sítě elektronických komunikací,“ píše se podle ČTK ve schváleném materiálu. 

Pokrytí mobilním signálem v Blance je už od otevření tunelu. „V tuto chvíli je v tunelu 3G a plánujeme rozjet i LTE,“ potvrdil Lupě mluvčí CETINu Martin Žabka. S městem teď jen uzavřeli potřebné smlouvy, které provoz jejich zařízení upravují. 

BRAND23 Workshop

Na základě jejich znění si operátoři pronajímají místnosti o celkové výměře 88 metrů čtverečních. Nájem byl dohodnut ve výši 150 tisíc korun za rok. Spotřebované energie pak budou hrazeny paušálem ve výši 288 tisíc. „Dohodnutá cena byla ověřena znaleckým posudkem,“ píše se v magistrátním materiálu.

Operátoři se během posledního roku v tunelech zabydlují. Na jaře ukázali, že to jde, když dostali do nových stanic metra i LTE. Pokrytí celého metra bude záležet na dohodě operátorů s Dopravním podnikem. Každopádně se první odhady investice pohybují kolem půl miliardy korun.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).